Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że szczepienia przeciw Covid-19 zaczną się w Unii Europejskiej 27, 28, i 29 grudnia.

"W dniach 27, 28 i 29 grudnia w całej UE rozpoczną się szczepienia" - napisała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen na Twitterze. Wcześniej wezwała do skoordynowanego rozpoczęcia szczepień tego samego dnia we wszystkich 27 krajach unijnych. 

Równoczesne szczepienie w 27 krajach

Zakupiliśmy więcej dawek szczepionki przeciwko Covid-19 niż potrzeba, żeby zapewnić szczepienie wszystkim obywatelom Europy; będziemy także w stanie zaopatrzyć naszych partnerów - mówiła wczoraj von der Leyen.

Poinformowała też, że by położyć kres pandemii koronawirusa, 70 proc. ludzi musi zostać zaszczepionych. To jest ogromne zadanie, które przed nami stoi - zaznaczyła.

Oznajmiła, że 27 państw UE musi rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 tego samego dnia. Tak jak razem przechodziliśmy przez tę pandemię, razem musimy rozpocząć działania - powiedziała.

Szefowa KE podkreśliła, że celem UE jest pokonanie wirusa. 3 tys. Europejczyków umiera dziennie z powodu zakażenia wirsuem. W niektórych krajach UE coraz więcej osób jest przyjmowanych do szpitali - oświadczyła.

Wszystko zależy od rekomendacji EMA i KE

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer podczas czwartkowej konferencji prasowej doprecyzował, że realizacja zapowiedzi von der Leyen zależy od pozytywnej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz dopuszczenia szczepionki na rynek przez KE.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zaczniemy kampanię szczepień między 27 a 29 grudnia - oznajmił. 

Cytat

Dostawy powinny zacząć się 26 grudnia. Dalej działają państwa członkowskie. To skoordynowany wysiłek. Nie jest to wyregulowany mechanizm, w którym wszyscy muszą zacząć w dokładnie tym samym momencie. Warunki (w różnych krajach) są różne. Ważne jest, że to skoordynowany wysiłek ze strony państw i KE
przekonywał

Rzecznik Komisji ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker z kolei potwierdził wcześniejsze zapowiedzi, że KE zastosuje wobec szczepionek szybką ścieżkę podejmowania decyzji i po ewentualnej autoryzacji EMA dopuści produkt na rynek w ciągu dwóch dni.

W środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za promowanie europejskiego stylu życia Margaritis Schinas przypomniał, że priorytetem dla UE jest równość dostępu do szczepionki, jej przystępność ekonomiczna i bezpieczeństwo.

Cytat

Naszym celem jest dopuszczenie szczepionki BioNTech-Pfizer do końca roku. Gdyby zezwolenie Europejskiej Agencji Leków zostało przyznane w nadchodzący poniedziałek, to KE jest gotowa udzielić formalnego dopuszczenia do sprzedaży w procedurze szybkiej ścieżki w ciągu dwóch dni
zapewnił

EMA zacznie oceniać szczepionkę 21 grudnia

EMA zapowiedziała, że w poniedziałek 21 grudnia zbierze się panel ekspertów w celu oceny szczepionki przeciwko Covid-19, wyprodukowanej przez amerykańską firmę Pfizer i jej niemieckiego partnera, spółkę BioNTech.

EMA poinformowała, że w przypadku wydania pozytywnej decyzji KE przyspieszy proces decyzyjny w celu przyznania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu we wszystkich państwach UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. EMA zajmuje się wydawaniem zaleceń dotyczących leków, jednak ostateczne słowo w sprawie zatwierdzenia danej substancji ma KE i zazwyczaj postępuje ona zgodnie z zaleceniami agencji.

Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - w środę 23 grudnia Komisja Europejska będzie mogła podjąć decyzję o dopuszczeniu szczepionki na unijny rynek. Zwykle podjęcie takiej decyzji zajmuje KE nawet dwa miesiące. W tym przypadku cały proces został skrócony do zaledwie dwóch dni. KE musi mieć jednak zgodę wszystkich 27 krajów.

Następnie 26 grudnia zakłady produkujące szczepionkę, które znajdują się w Belgii i Niemczech rozpoczynają dostawy do krajów członkowskich. Z informacji podanych prze KE wynika, że jedne kraje rozpoczną szczepienia 27 grudnia, inne 28 grudnia czy też 29 grudnia. 

Rzecznik KE Eric Mamer pytany przez dziennikarkę RMF FM Katarzynę Szymańską - Borginon o to, którego dnia szczepienia ma zacząć Polska nie potrafił udzielić jednoznacznej odpowiedzi.