Rosja wzywa Syrię, by zgodziła się na objęcie broni chemicznej kontrolą międzynarodową, jeśli pozwoli to uniknąć ataku na Damaszek. Ofertę w tej sprawie Moskwa przekazała MSZ Syrii. Szef dyplomacji Walid el-Mualim już oświadczył, że Damaszek przyjmuje propozycję z zadowoleniem, chwaląc jednocześnie Rosję za dążenie do zapobieżenia "amerykańskiej agresji".

Wzywamy władze Syrii, by nie tylko zgodziły się na ustanowienie międzynarodowej kontroli nad miejscami przechowywania broni chemicznej i by broń chemiczna została następnie zniszczona, ale także do tego, by przyłączyły się w pełni do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej - powiedział Ławrow.

Rosyjską ofertę skomentował premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Ocenił, że byłoby "krokiem naprzód", gdyby syryjska broń chemiczna znalazła się pod kontrolą międzynarodową, ale trzeba upewnić się, czy debata na ten temat nie jest jedynie odwróceniem uwagi. 

Propozycję Ławrowa z zadowoleniem przyjął sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Jest on zdania, że jeśli Syria przystanie na tę ofertę, wspólnota międzynarodowa powinna przeprowadzić "bardzo szybką akcję", aby upewnić się, iż arsenały zostały zniszczone.

Jednocześnie Ban Ki Mun zaapelował o utworzenie w Syrii nadzorowanych przez ONZ stref, gdzie broń chemiczna zostałaby zniszczona - jeśli tylko oenzetowscy inspektorzy potwierdzą wykorzystanie jej w konflikcie syryjskim. Badam możliwość zwrócenia się w trybie pilnym do Rady Bezpieczeństwa o to, aby doprowadziła do natychmiastowego przekazania zapasów broni chemicznej do specjalnych stref w Syrii, gdzie mogłyby być złożone i zniszczone - podkreślił.

Interwencji zbrojnej USA można zapobiec

O niespodziewanym kroku ze strony Rosji jej szef dyplomacji powiadomił kilka godzin po wypowiedzi sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego ws. Syrii. Kerry powiedział, że prezydent Baszar el-Asad może zapobiec interwencji zbrojnej USA, jeśli przekaże wspólnocie międzynarodowej całą swą broń chemiczną. Zastrzegł przy tym, że syryjski prezydent nie jest gotów na takie rozwiązanie. Departament Stanu bezzwłocznie zaznaczył, że nie należy interpretować wypowiedzi Kerry'ego jako ultimatum lub oferty negocjacyjnej skierowanej do Asada.

Syria gotowa w pełni współpracować z Rosją

Ławrow rozmawiał dziś z Mualimem w Moskwie. Po rozmowach obaj szefowie dyplomacji oświadczyli, że eksperci ONZ powinni przedstawić Radzie Bezpieczeństwa ONZ swoje ustalenia dotyczące użycia w Syrii broni chemicznej.

Mualim zapewnił, że Damaszek jest gotów wykorzystać wszystkie kanały, by przekonać Stany Zjednoczone, iż nie stał za atakiem chemicznym z 21 sierpnia, o który obwinia go Waszyngton. Dodał, że Syria jest gotowa "w pełni współpracować z Rosją, by usunąć wszelkie preteksty do agresji".

Jak przypomina AP, media pisały wcześniej, że prezydent Rosji Władimir Putin miał podczas szczytu G20 w ubiegłym tygodniu zabiegać o porozumienie, które zakładałoby przekazanie przez Asada kontroli nad bronią chemiczną.

Rosja kategorycznie sprzeciwia się planowanym przez USA atakom na cele w Syrii w odpowiedzi na użycie przez reżim Asada, jak twierdzą Amerykanie, broni chemicznej 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku i śmierć ponad 1400 osób.

W trwającym już 2,5 roku konflikcie syryjskim zginęło ponad 100 tys. ludzi.

(mal)