Stany Zjednoczone powinny negocjować z syryjskim prezydentem Baszarem el-Asadem, aby położyć kres trwającemu już cztery lata konfliktowi - przyznał w wywiadzie dla CBS News sekretarz stanu USA John Kerry. Dodał, że USA starają się skłonić Asada do poważnej dyskusji na temat sposobu wyprowadzenia Syrii z wojny domowej.

Powinny to być negocjacje w ramach procesu (pokojowego) Genewa I (...) w celu znalezienia politycznego rozwiązania konfliktu - stwierdził Kerry. Jeśli (Asad) jest gotów do udziału w poważnych rokowaniach na temat tego, jak wcielić w życie Genewę I, Amerykanie będą go zachęcali, aby to uczynił - dodał.

Stany Zjednoczone uczestniczyły w zorganizowaniu na początku ubiegłego roku w Genewie rozmów między syryjską opozycją i wysłannikami Damaszku. Jednak dwie rundy negocjacji nie przyniosły żadnych rezultatów i wojna toczy się nadal.

Od rozpoczęcia konfliktu w Syrii w marcu 2011 roku straciło życie 220 tys. ludzi, trzecia część ludności kraju zmuszona była do ucieczki ze swych miejsc zamieszkania, a ekstremiści z ugrupowania, które nazwało się Państwem Islamskim, kontrolują w ramach tak zwanego kalifatu trzecią część terytorium Syrii i sąsiadującego z nią Iraku.

(mn)