Ogromny zakwit glonów w Odrze potwierdzają dane satelitarne. Naukowcy porównali ze sobą zdjęcia rzeki pochodzące z różnych okresów.

Instytut Ekologii Słodkowodnej i Rybactwa Śródlądowego (IGB) im. Leibniza, Uniwersytet w Lipsku i specjaliści z firmy Brockmann Consult, zajmującej się analizą danych środowiskowych, przeanalizowali surowe dane z europejskiego satelity Copernicus Sentinel 2. 

Urządzenie jest wyposażone w czujnik optyczny, który może być używany do określania koloru wody, co może pomóc w sprawdzeniu jakie substancje mogą się w niej znajdować.

Naukowcy przeanalizowali zdjęcia z trzech przedziałów czasu - końca lipca, początku sierpnia, a także drugiej połowy sierpnia.

Żółty kolor na mapie wskazuje na szczególnie wysokie stężenie chlorofilu, który jest jednym ze wskaźników zakwitów glonów.

Na zdjęciach z lipca widać, jak jego poziom był niższy. Na początku sierpnia z kolei zaobserwowano duży wzrost stężenia i zasięgu tego związku chemicznego.

Naukowcy wskazują, że dane satelitarne mogą być kluczowe w dalszym wyjaśnieniu katastrofy ekologicznej na Odrze. 

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w ubiegłym tygodniu poinformowała, że potwierdzono obecność mikroorganizmów, tzw. złotych alg. Pojawiają się głosy, że to one mogą odpowiadać za masową śmierć ryb w Odrze w ostatnich tygodniach. Zakwit złotych alg może bowiem powodować pojawienie się wodzie toksyn zabijających ryby i małże.

Będą współpracować, by ratować Odrę

"Wspólnie tworzymy ekspercki zespół międzyregionalny w celu ustalenia diagnozy zatrucia Odry i opracowania programu ratunkowego Odry" - przekazała marszałek województwa lubuskiego. Elżbieta Anna Polak podała, że nad ratowaniem Odry będzie współpracować z marszałkami województw: opolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. 

Dla ratowania ekosystemu Odry, ale również długofalowej ochrony jej środowiska i prowadzenia działań, poprzez które uda się zapobiec zagrożeniu katastrofą ekologiczną w przyszłości, niezbędna jest współpraca wszystkich samorządów, przez teren których Odra przepływa. To również ważna kwestia wypracowania współpracy samorządów oraz rządu. Ten temat jest niezwykle istotny zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości, dlatego stworzymy system monitoringu Odry, dzięki któremu na bieżąco będziemy kontrolować jakość wody. Zaangażujemy się również w przywrócenie ekosystemu Odry - mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Podpisane dziś porozumienie o współpracy przy odbudowie ekosystemu Odry wyznacza kierunki działania w zakresie poprawy stanu środowiska w rzece - informuje Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Odra to nie tylko symbol, ale cały krwioobieg Dolnego Śląska. Jej kondycja to sprawa nas wszystkich, dlatego jako samorządowcy zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by nie dopuścić więcej do sytuacji, z jaką mierzymy się obecnie. To także nasze zadanie jako mieszkańców tego regionu. Rzeka jest naszym wspólnym dobrem - dodaje. 

Założenia Programu Odbudowy Ekosystemu Rzeki Odry to między innymi:

- przygotowanie i wdrożenie wspólnego programu (z uwzględnieniem jego zapisów w dokumentach planistycznych i strategicznych),
- powołanie międzyregionalnego zespołu eksperckiego, którego celem będzie diagnoza ekosystemów i wyznaczanie kierunków działania w zakresie poprawy stanu środowiska w Odrze,
- monitoring stanu sytuacji ekologicznej na Odrze (w tym monitoring jakości wody powierzchniowej w ramach uczelni wyższych ze wszystkich czterech województw),
- wsparcie przy szacowaniu szkód powstałych w wyniku katastrofy ekologicznej na Odrze,
- analiza ustawy Prawo Wodne pod kątem funkcjonowania współpracy samorządów, Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej oraz innych służb państwowych. 

Kluczową rolę w odradzaniu się Odry ma pełnić Polski Związek Wędkarski. Samorząd Województwa Dolnośląskiego wesprze PZW, również poprzez zaopatrzenie w sprzęt. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej otrzyma natomiast 1 mln zł dofinansowania na zakup 10 samochodów ratowniczo-gaśniczych z przeznaczeniem do ograniczania stref skażeń chemicznych i ekologicznych.

Opracowanie: