Adrian Castro zdobył brązowy medal w szermierce na wózkach. Polak w decydującej walce był lepszy od Grzegorza Pluty, który wkrótce zostanie jego...teściem!

Adrian Castro zdobył brązowy medal w szermierce na wózkach. Polak w decydującej walce był lepszy od Grzegorza Pluty, który wkrótce zostanie jego...teściem!
Grzegorz Pluta i Adrian Castro /Leszek Szymański /PAP

Mogły być dwa medale. Pokonałem Grześka w finale ostatnich mistrzostw świata. Umawialiśmy się na rewanż w finale igrzysk w Rio. Szkoda, że nie wyszło. Na planszy jesteśmy z Grześkiem rywalami. W walce o brąz on przeżywał jeszcze porażkę w półfinale. Umówiliśmy się, że kto przegra, ten płaci za wesele, więc wartość mojego zwycięstwa jest podwójna - mówił chwilę po walce Castro.

Pluta jednak zaprzeczył. Nie dość, że przegrałem to jeszcze mam być pokrzywdzony na kasie? Wesele opłacimy z wygranej Adriana - żartował Pluta, ale tak naprawdę nie było jednak mu do śmiechu. Był wściekły po półfinałowej porażce z Grekiem Panagiotisem Tariantafyllou. Dziennikarze długo musieli czekać aż ochłonie po walce, w której nie brakowało kontrowersji.

Brazylijska sędzia podjęła szereg krzywdzących Plutę decyzji. Strona polska po jednym z jej pierwszych występów na którymś z turniejów wystosowała do federacji prośbę o nie powoływanie jej na igrzyska paraolimpijskie z powodu niekompetencji. Okazało się, że nie tylko jej nie odsunięto, ale powierzono w Rio sędziowanie walki o finał.

Polska coraz wyżej w medalowej tabeli.

Minionej nocy na podium stanął też Maciej Lepiato. Nasz skoczek wzwyż zdobył złoty medal i ustanowił przy tym nowy rekord świata!

Tym samym biało-czerwoni awansowali na 24. miejsce w klasyfikacji medalowej (12 krążków). Na pierwszym miejscu są Chińczycy (118 krążków).


(j.)