O nacechowany człowieczeństwem, sprawiedliwością i braterstwem stosunek do uchodźców zaapelował papież Franciszek w przemówieniu wygłoszonym w Kongresie Stanów Zjednoczonych. "Należy ich traktować tak, jak sami chcemy być traktowani" - dodał.

O nacechowany człowieczeństwem, sprawiedliwością i braterstwem stosunek do uchodźców zaapelował papież Franciszek w przemówieniu wygłoszonym w Kongresie Stanów Zjednoczonych. "Należy ich traktować tak, jak sami chcemy być traktowani" - dodał.
Papież Franciszek /TONY GENTILE/POOL /PAP

My, ludzie z tego kontynentu, nie boimy się cudzoziemców, bo większość z nas była kiedyś cudzoziemcami - oświadczył papież i podkreślił, że mówi to jako syn imigrantów.Nasz świat stoi w obliczu kryzysu uchodźców o rozmiarach niespotykanych od II wojny światowej. To stawia nas przed wielkimi wyzwaniami i wieloma trudnymi decyzjami - dodał.

Mówiąc o napływie uchodźców, Franciszek wzywał: Nie możemy bać się ich liczby, lecz musimy patrzeć na nich jako na osoby i słuchając ich historii, starać się odpowiedzieć najlepiej, jak możemy, na ich sytuację. Odpowiedzieć - dodał - należy zawsze w sposób "ludzki, sprawiedliwy i braterski".

Musimy unikać powszechnej obecnie pokusy, by odrzucać to, co powoduje problemy. Zapamiętajmy złotą zasadę: Wszystko, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie -
mówił papież, przywołując słowa z Ewangelii świętego Mateusza.Traktujmy innych z taką samą pasją i współczuciem, jak sami chcemy być traktowani - apelował papież. Prosił: Szukajmy dla innych takich samych szans, jak dla siebie. Pomagajmy innym rozwijać się tak, jak sami chcemy, by nam pomagano.

Zaapelował o globalne zniesienie kary śmierci

Franciszek w wystąpieniu przed połączonymi izbami Kongresu Stanów Zjednoczonych zaapelował także o globalne zniesienie kary śmierci. Mówił o obowiązku ochrony życia na każdym etapie jego rozwoju. Przekonanie to sprawiło, że od początku mojej posługi wspieram na różnych szczeblach globalne zniesienie kary śmierci. Jestem przekonany, że to jest najlepsza droga, ponieważ skoro każde życie jest święte, każda osoba obdarzona jest niezbywalną godnością, a społeczeństwo może jedynie skorzystać na rehabilitacji tych, którzy zostali skazani za przestępstwa - oświadczył papież.

Następnie przypomniał: Ostatnio moi bracia biskupi, tu, w Stanach Zjednoczonych ponowili swój apel o zniesienie kary śmierci. Podkreślił: Nie tylko ich popieram, ale udzielam też poparcia tym wszystkim, którzy przekonani są o tym, iż sprawiedliwa i niezbędna kara nie może wykluczać nigdy wymiaru nadziei i celu rehabilitacji.

(mal)