Rekordowa liczba uchodźców, ok. 5 tysięcy, dotarła na granicę serbsko-węgierską w ciągu ostatniej doby - podały media. Z kolejnych krajów UE płyną głosy na temat propozycji Komisji Europejskiej ws. kwot uchodźców. W czwartek poparł je europarlament.

Rekordowa liczba uchodźców, ok. 5 tysięcy, dotarła na granicę serbsko-węgierską w ciągu ostatniej doby - podały media. Z kolejnych krajów UE płyną głosy na temat propozycji Komisji Europejskiej ws. kwot uchodźców. W czwartek poparł je europarlament.
Uchodźcy, Macedonia. /NAKE BATEV /PAP/EPA

O rekordowej fali uchodźców na granicy serbsko-węgierskiej powiadomiły media serbskie. Zasieki z drutu kolczastego wzdłuż 175-kilometrowej granicy nie zdołały powstrzymać napływu imigrantów. Uchodźcy chcą zdążyć przed wejściem w życie na Węgrzech w przyszłym tygodniu zaostrzonych przepisów dotyczących imigracji. Przewidują one m.in. kary za nielegalne przekroczenie granicy.

MSW w Budapeszcie zaproponowało wprowadzenie stanu kryzysowego w związku z masowym napływem imigrantów. Decyzja zapadnie we wtorek. Armia przygotowuje się na wejście w życie nowych przepisów. W środę wieczorem zaczęły się manewry, na których żołnierze ćwiczą wspieranie policji w ochronie granic.

Także Macedonia rozważa budowę ogrodzenia na granicy

Wzorem Węgier Macedonia rozważa budowę ogrodzenia na granicy, by zmniejszyć napływ imigrantów z południa - powiedział macedoński minister spraw zagranicznych Nikoła Poposki w opublikowanym w czwartek wywiadzie.

Austriackie koleje OeBB poinformowały, że z powodu ogromnego przeciążenia pociągów przyjeżdżających z Węgier muszą tymczasowo wstrzymać komunikację kolejową z tym krajem. Węgry wprowadziły komunikację zastępczą, która dociera tylko do granicy. Większość imigrantów, którzy przybywają przez Serbię i Węgry do Austrii, zamierza udać się dalej, do Niemiec.

PE za rozdzieleniem 160 tys. uchodźców między państwami Wspólnoty

W Strasburgu Parlament Europejski poparł w niewiążącej prawnie rezolucji propozycje Komisji Europejskiej w sprawie rozdzielenia między państwa UE 160 tysięcy uchodźców według ustalonych kwot. PE opowiedział się też za przyjęciem w UE stałego mechanizmu relokacji. Teraz o propozycjach Komisji będą rozmawiali w poniedziałek szefowie MSW krajów unijnych i to oni w pierwszej kolejności zadecydują o ewentualnym przyjęciu ustalonych kwot.

Rząd Litwy już w czwartek zaakceptował plan rozlokowania uchodźców w UE, przyjmując uchwałę zapowiadającą przyjęcie 1105 uchodźców z Syrii do końca 2017 roku. Teraz w tej sprawie musi wypowiedzieć się litewski Sejm.

Irlandia ogłosiła w czwartek, że przyjmie więcej uchodźców - łącznie ponad 4 tysiące. Jednak niespełna 5-milionowa wyspa nie musi uczestniczyć w programie przyjęcia uchodźców w Unii, gdyż jest wyłączona ze współpracy UE w dziedzinie azylu.

W Rumunii prezydent Klaus Iohannis oznajmił, że kraj ten odrzuci proponowane przez KE obowiązkowe dla krajów unijnych kwoty uchodźców. 
W Holandii podczas debaty w parlamencie szef antyimigracyjnej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geert Wilders oświadczył, że Europie i Holandii grozi "islamska inwazja". 

W Szwecji rząd zapowiedział zwiększenie wydatków na integrację uchodźców oraz subwencji, jakie za każdego uchodźcę otrzymują gminy. "Potrzebujemy imigrantów, gdyż nasze społeczeństwo starzeje się, a w wielu sektorach zabraknie specjalistów. Wśród uchodźców są wykształceni lekarze, pielęgniarki czy nauczyciele" - powiedział premier Stefan Loefven.

Natomiast wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel ocenił podczas debaty w Bundestagu, że propozycje KE są "kroplą w morzu potrzeb" i konieczne są dalsze kroki.

Kopacz: To test na przyszłość

W Polsce premier Ewa Kopacz powiedziała w czwartek, że problem uchodźców to "test na przyzwoitość" i że tej kwestii Europa nie rozwiąże w ciągu tygodni czy miesięcy. Szefowa rządu powtórzyła wcześniejszą ocenę, że Polski nie stać obecnie na przyjmowanie imigrantów ekonomicznych. Jednak - dodała - chcemy przyjmować uchodźców, którzy nie mogą czuć się bezpiecznie w swoim kraju.

Propozycje KE w sprawie przyjęcia 160 tys. uchodźców poparł w czwartek Komitet Stały Konferencji Biskupów Unii Europejskiej. Pomoc uchodźcom jest chrześcijańskim obowiązkiem bez względu na ich pochodzenie czy religię. Europa musi bezzwłocznie przyjąć wspólną politykę imigracyjną i azylową - oświadczyli biskupi.

(mal)