Hotel Marriott Resort & Spa w Sopocie, który od dziś stanie się oficjalną bazą reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy, jest praktycznie gotowy na przyjęcie piłkarzy. Teren wokół obiektu został otoczony płotem, a ostatni goście muszą opuścić ośrodek do godziny 11. Następnego dnia ruszają od razu treningi, które ma szansę obejrzeć 10 tys. kibiców.

Biało-czerwoni od 24 maja do wtorku przygotowywali się w wielkopolskiej Opalenicy. Raz udali się do Wrocławia, gdzie 1 czerwca zremisowali w towarzyskim meczu z Rosją 1:1. Pierwszą część przygotowań do turnieju zakończyli wtorkowym sprawdzianem z Islandią w Poznaniu, zremisowanym 2:2.

Kadra Paulo Sousy w trakcie ME miała pierwotnie zamieszkać w ośrodku w Portmarnock pod Dublinem, z uwagi na planowane dwa mecze w stolicy Irlandii. Wobec zmiany decyzji UEFA ws. miast-gospodarzy, zgodnie z którą Dublin stracił prawo współorganizacji, ta baza stała się nieaktualna.

W tej sytuacji PZPN wybrał obiekt Sopot Marriott Resort & Spa, który od środy aż do końca rywalizacji Polaków w mistrzostwach Europy będzie ich miejscem pobytu.

Wokół hotelu, usytuowanego nad samym morzem, ustawiono metalowy płot i zawieszono na nim banery z logo PZPN oraz hasłem "Łączy nas piłka". Na zewnątrz gotowy jest specjalny duży namiot, ale cały czas trwają także różnego rodzaju adaptacyjne prace.

Na razie bez problemów można było dostać się na teren ośrodka, zjeść posiłek czy wypić kawę na tarasie, a nawet wynająć pokój, ale do godziny 11 wszyscy wczasowicze musieli opuścić hotel. Od tego momentu osoby postronne nie mają do niego wstępu.

Zgodnie z umową obiekt został przekazany reprezentacji na wyłączność co najmniej do 29 czerwca, ale jeśli biało-czerwoni nie odpadną do tego dnia z turnieju, ten okres zostanie wydłużony. W tym czasie, nawet kiedy piłkarze ze sztabem polecą na mistrzowskie mecze do Sewilli oraz Sankt Petersburga, nie będzie możliwości zarezerwowania pobytu i korzystania z turystycznej infrastruktury. Hotel pozostanie zamknięty.

Podczas pobytu w Sopocie biało-czerwoni będą trenować na Polsat Plus Arenie Gdańsk. Na co dzień na tym stadionie rozgrywa swoje spotkania w ekstraklasie Lechia, a 26 maja odbył się tam finał Ligi Europy. Zresztą jego triumfator - Villarreal - mieszkał właśnie w hotelu kadrowiczów.

Dziś na godzinę 18 zaplanowano konferencję prasową, a jutro piłkarze Sousy przeprowadzą pierwszy trening na gdańskim stadionie.

Do 10 tys. kibiców podczas pierwszych sesji treningowych

Najwierniejsi kibice mają szansę obejrzeć dwie sesje treningowe polskiej kadry. Pierwszy trening odbędzie się jutro, 10 czerwca o godzinie 17:00. Wejście na stadion Polsat Plus Arena Gdańsk będzie możliwe od godziny 16:00. Druga publiczna sesja treningowa odbędzie się we wtorek, 15 czerwca, o tej samej porze. Zajęcia potrwają ponad godzinę. Na każdy trening będzie mogło wejść 5 tys. kibiców.

Na stronie internetowej polsatplusarenagdansk.pl 9 czerwca o godzinie 12:00 udostępniony będzie link do formularza, po wypełnieniu którego otrzymamy na e-mail z zaproszeniem upoważniającym do uczestnictwa w sesji treningowej 10 czerwca o godzinie 17:00. Jedna osoba może wygenerować maksymalnie cztery wejściówki. Zaproszenia są bezpłatne, a o ich otrzymaniu decyduje kolejność zapisów w systemie, aż do wyczerpania.

Informacje o uruchomieniu puli zaproszeń na drugą sesję treningową zostaną podane w późniejszym terminie.

Publiczne sesje treningowe organizowane są przez Miasto Gdańsk i Polski Związek Piłki Nożnej. Niewykluczone, że w momencie przejścia do kolejnej fazy rozgrywek UEFA EURO 2020, odbędą się kolejne publiczne treningi.

Kto nie zagra?

W mistrzostwach Europy nie wystąpi napastnik Olympique Marsylia Arkadiusz Milik, który nie zdążył wrócić do zdrowia po urazie kolana, jakiego się nabawił w ostatniej kolejce ligi francuskiej. Wcześniej z udziału w turnieju kontuzje wykluczyły Krzysztofa Piątka, Jacka Góralskiego, Arkadiusza Recę i Krystiana Bielika.

Występ w fazie grupowej mistrzostw Europy biało-czerwoni zainaugurują we wtorek 15 czerwca meczem ze Słowacją w Sankt Petersburgu. 19 czerwca w Sewilli ich rywalem będzie Hiszpania, a cztery dni później ponownie w Rosji zmierzą się ze Szwecją.