Doświadczony holenderski sędzia Bjoern Kuipers poprowadzi finał piłkarskich mistrzostw Europy, w którym Anglia zmierzy się w Londynie z Włochami. Początek niedzielnego meczu na Wembley o godz. 21. To będzie czwarte spotkanie 48-letniego arbitra w tym turnieju.

O nominacji Kuipersa poinformowała w czwartek Komisja Sędziowska UEFA.

Holender, arbiter międzynarodowy od 2006 roku, to jeden z najbardziej znanych sędziów piłkarskich. Prowadził mecze m.in. mistrzostw świata w 2014 i 2018 roku oraz mistrzostw Europy w 2012 i 2016, a także finał Ligi Mistrzów w 2014 roku.

Wiele razy sędziował również mecze reprezentacji Polski. W tym roku - w marcu z Anglią na Wembley w eliminacjach MŚ, przegrany przez biało-czerwonych 1:2.

W tegorocznych mistrzostwach Europy prowadził dotychczas trzy spotkania: Dania - Belgia (1:2) i Słowacja - Hiszpania (0:5) w fazie grupowej oraz ćwierćfinał Czechy - Dania (1:2).

W niedzielnym finale Kuipersowi pomogą jako asystenci jego rodacy Sander van Roekel i Erwin Zeinstra, a czwartym sędzią będzie Hiszpan Carlos del Cerro Grande.

Rolę arbitra wideo (VAR) powierzono Niemcowi Bastianowi Dankertowi, a towarzyszyć mu będą Holender Pol van Boekel oraz Niemcy Christian Gittelmann i Marco Fritz. 

W niedzielę finał Włochy - Anglia

Po siódmej dogrywce w tegorocznej edycji piłkarskich mistrzostw Europy Anglia pokonała w środę Danię 2:1 i awansowała do finału. W niedzielę na Wembley zagra o główne trofeum z Włochami, które we wtorek po rzutach karnych wyeliminowały Hiszpanię.