Władze Mali poinformowały o pierwszym potwierdzonym przypadku zarażenia ebolą. Mali stało się w ten sposób szóstym krajem w Afryce Zachodniej zaatakowanym przez ten wirus wywołujący śmiercionośną gorączkę krwotoczną.

U lekarza w Nowym Jorku wykryto wirusa eboli

Wynik badań na obecność wirusa eboli u lekarza, który powrócił do USA z Afryki Zachodniej, okazał się pozytywny - poinformował dziennik "New York Times". Lekarz - Craig Spencer, pracował dla organizacji humanitarnej "Lekarze bez granic" w Gwinei, jednym z trzech krajów... czytaj więcej

Minister zdrowia Mali Ousmane Kone oświadczył w telewizji publicznej, że zarażona została dwuletnia dziewczynka, położonym na zachodzie kraju regionie Kayes, która niedawno powróciła z sąsiedniej Gwinei.

Dziewczynka w wieku dwóch lat, która powróciła z Republiki Gwinei, została przewieziona w środę do szpitala w Kayes a próby na obecność wirusa ebola dały w czwartek wynik pozytywny - powiedział minister. Zapewnił, że dziecko oraz wszystkie osoby, które miały z nim kontakt zostały poddane kwarantannie.

Właśnie w Gwinei wybuchła obecna epidemia zachorowań na ebolę. Większość przypadków zachorowań i zgonów miało miejsce w Liberii, Sierra Leone i Gwinei. Wirus przedostał się też do Senegalu i Nigerii, jednak oba te kraje zostały uznane ostatnio za wolne od niego.

Według Danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na ebolę zmarło już 4.877 osób a zarażonych zostało 9.936.

(mal)