Boże Narodzenie to czas spotkań rodzinnych. 87 proc. z nas spędzi święta z najbliższymi. Niektórzy będą świętować w szerszym gronie - z bliższą i dalszą rodziną (16 proc.), dodatkowo z przyjaciółmi i znajomymi (6 proc.). Tylko pojedyncze osoby będą tego dnia same (0,5 proc.) - wynika z sondażu przeprowadzonego dla RMF FM przez Instytut Opinii IBOR.

Ponad połowa z nas tegoroczną kolację wigilijną zorganizuje w domu (60 proc.). Spora grupa została zaproszona do najbliższej rodziny (38 proc.). Tylko nieliczni wyjadą za granicę, pójdą do przyjaciół, spędzą wigilię w restauracji, albo będą w pracy.

Świąteczne zwyczaje

O sile tradycji świadczy przestrzeganie świątecznych zwyczajów. Powszechnie praktykowane jest składanie sobie życzeń, dzielenie się opłatkiem, ubieranie choinki i dawanie prezentów. Polacy bardzo często zostawiają przy wigilijnym stole dodatkowe nakrycie, wkładają sianko pod obrus i przyjmują księdza po kolędzie.

Popularnością cieszą się też: przestrzeganie zwyczajowego postu przed Wigilią, odwiedzanie grobów bliskich w święta, przyjmowanie w domu kolędników, dzielenie się opłatkiem ze zwierzętami, czekanie z kolacją wigilijną do pierwszej gwiazdki i wspólne śpiewanie kolęd.

Rzadziej piszemy listy do Świętego Mikołaja, zapraszamy na Wigilię kogoś samotnego lub ubogiego i chodzimy na paserki. Bardzo rzadko zapraszamy na Wigilię kogoś samotnego lub ubogiego spoza naszej rodziny.