"To daje nam wsparcie. Idą święta, choinka jest symbolem świąt. Taka akcja jest dla nas zbawieniem, bo nie sądzę, że dużo osób będzie miało czas, żeby kupić choinkę, zainteresować się tym" - mówiła o akcji "Choinki dla medyków od słuchaczy RMF FM" Anna Machowska, naczelna pielęgniarka 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku. Placówka była jedną z trzech, które dziś odwiedziliśmy. Pachnące drzewka trafiły również do pracowników Szpitala Zakaźnego w Ostródzie i Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom, którzy są z nami w tych ciężkich chwilach bardzo dziękujemy!

Chcemy okazać wdzięczność służbie zdrowia za to, że nie tylko od święta walczy o życie i zdrowie nasze i naszych najbliższych! Dlatego w tym roku postanowiliśmy zorganizować akcję Choinki dla medyków od RMF FM

Nasz świąteczny żółto-niebieski konwój wyruszył w Polskę, aby odwiedzić szpitale covidowe i podziękować służbie medycznej za poświecenie!

Pachnące drzewka trafiły do medyków

Dziś odwiedziliśmy Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie; Szpital Zakaźny w Ostródzie oraz Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku.

Szpital przy ulicy Władysława Jagiełły w Ostródzie to największy szpital covidowy w województwie. Obecnie w placówce przebywa 130 pacjentów. Pierwsze osoby, które ustawiły się w kolejce po drzewka przyznały, że choinka to dobry prezent na początek dnia. Super, chociaż ktoś o nas pomyślał - podkreślali medycy w rozmowie z reporterem RMF FM Piotrem Bułakowskim.

Choinki trafią do domów medyków, ale też do szpitala. Na niektórych oddziałach postawimy państwa choinki, udekorujemy, bo wiadomo, na pewno w tym okresie świątecznym sporo pacjentów będzie w naszym szpitalu. Nie przypuszczam, żeby było jakieś wypłaszczenie - stwierdził prezes szpitala w Ostródzie Jacek Dudzin. 

Uśmiechy zza maseczek

Zza maseczek na twarzach pracowników Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie, gdzie dziś również rozdawaliśmy choinki od RMF FM widać było uśmiechnięte oczy, a nawet łzy wzruszenia. Dziękuję za gest, wzruszyłam się, teraz idę do poradni odbierać kolejnych pacjentów - mówiła reporterce RMF FM Anecie Łuczkowskiej jedna z pracowniczek lecznicy.


Doskonale wiemy, że lekarze, pielęgniarki, salowe, ratownicy zwyczajnie nie mają czasu biegać w poszukiwaniu choinki. Wszak od wiosny są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. To największy szpital w regionie, przeznaczony dla chorych na Covid-19. Trafiają tu pacjenci w najcięższym stanie, a ci którym chcieliśmy symbolicznie podziękować wręczając drzewko, codziennie walczą o ich życie.

W Gdańsku największy ruch około godziny 8

Szpital przy ul. Polanki z Gdańsku został wyznaczony jako szpital koordynacyjny na Pomorzu do walki z epidemią. 

W Gdańsku największy ruch był około 8, kiedy na żółto-niebieską ekipę czekała grupa personelu kończącego nocną zmianę, tak że ci, którzy mieli za sobą trudny dyżur.

Noc na intensywnej terapii to chorzy na respiratorach, tak jakby stricte najciężsi pacjenci, którzy są w śpiączce - mówiła reporterowi RMF FM Kubie Kałudze jedna z pielęgniarek.

Funkcjonowanie szpitala w dobie pandemii zmieniło się całkowicie. Zmieniło się także życie personelu. Jak twierdzą medycy, nasza akcja jest dla nich odskocznią od niewesołej codzienności.

To daje nam wsparcie. Idą święta, choinka jest symbolem świąt. Taka akcja jest dla nas zbawieniem, bo nie sądzę, że dużo osób będzie miało czas, żeby kupić choinkę, zainteresować się tym - mówiła Anna Machowska, naczelna pielęgniarka 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku.

W kolejnych dniach odwiedzimy szpitale covidowe w innych województwach. Słuchajcie Faktów i śledźcie RMF24.pl.