W niedzielę na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się XXV wigilia dla bezdomnych i potrzebujących. „To będzie prawdziwa świąteczna wieczerza” - zapowiadają organizatorzy, którzy przygotowują się do rozdania ponad 50 tysięcy porcji. Jan Kościuszko, organizator i pomysłodawca akcji wylicza, że będzie to barszcz wigilijny, pierogi, krokiety, bigos oraz kasza z grzybami.

Pomysłodawca i organizator XXV wigilii dla bezdomnych i potrzebujących Jan Kościuszko poinformował, że jubileuszowe charytatywne przedsięwzięcie rozpocznie się w niedzielę o godz. 11.00. Potrwa tak długo, jak długo będą chętni do skorzystania z posiłku.

Organizatorzy są przygotowani na wydanie 40-50 tys. porcji potraw wigilijnych. "Ludzi bezdomnych i potrzebujących na pewno będzie mnóstwo. Zawsze to jest kilkanaście tysięcy osób" - ocenił Kościuszko.

To dla nich kucharze przygotowują barszcz, pierogi, krokiety, bigos oraz kaszę z grzybami.

Uczestnicy niedzielnego spotkania dostaną także paczki, w nich: słodycze, konserwy, kawę, herbatę i owoce.

Spotkanie na Rynku będzie zorganizowane z uwzględnieniem obostrzeń sanitarnych - wydzielone zostaną sektory i rozdawane maski.

Osoby potrzebujące, podobnie jak w latach poprzednich, będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań medycznych w specjalnie przygotowanym do tego celu szpitalu polowym - lekarze będą świadczyli m.in. specjalistyczne konsultacje kardiologiczne, internistyczne, ortopedyczne czy stomatologiczne. 

Dodatkowo będą miały możliwość wykonania szczepienia przeciwko Covid-19.

"Szpital to bardzo ważna inicjatywa, bo jest to rzadka okazja, aby bezdomni mogli uzyskać poradę lekarską i mieć postawioną diagnozę" - mówi Jan Kościuszko.