Zaproszenie białoruskiej opozycjonistki Swiatłany Cichanouskiej na spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE jest naruszeniem karty Narodów Zjednoczonych - oświadczyła rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji, Maria Zacharowa.

Kontakt taki - jeśli do niego dojdzie - oceniamy jako jeszcze jeden dowód na odejście Unii Europejskiej od wcześniejszych deklaracji, iż w sytuacji związanej z Białorusią nie ma geopolityki - oznajmiła Maria Zacharowa.

Zaproszenie Cichanouskiej do Brukseli przedstawicielka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji oceniła jako "część składową scenariusza ingerencji w sprawy wewnętrzne Białorusi". W ocenie Zacharowej - ten krok jest jawnym naruszeniem podstawowych zapisów karty NZ. 

Strona unijna zapowiedziała, że w poniedziałek w Brukseli ma dojść do nieformalnego spotkania szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella i ministrów spraw zagranicznych państw UE z Swiatłaną Cichanouską. Tego dnia ma się również odbyć posiedzenie Rady UE, na którym omawiana będzie sprawa wprowadzenia sankcji wobec Białorusi.

Białorusini protestują od sierpnia

Cichanouska była kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi. Według oficjalnych danych uzyskała 10,1 proc. głosów. Wygrał, rządzący krajem od 26 lat, Alaksandr Łukaszenka, notując wynik 80,1 proc. Od 9 sierpnia na Białorusi dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów.