"Papież Franciszek jako pierwszy przybył do domu Benedykta XVI na wiadomość o jego śmierci" - powiedział dziennikarzom dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. Dodał, że papież zatrzymał się na modlitwę w dawnym budynku klasztornym, gdzie mieszkał jego poprzednik.

Jak poinformował Bruni, dziś w domu Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich składane są "prywatne wizyty". Tam znajduje się ciało emerytowanego papieża, które zostanie wystawione na trzy dni w bazylice Świętego Piotra - począwszy od jutra, od 9.00.

Przeniesienia ciała z Mater Ecclesiae do bazyliki watykańskiej nie będzie wydarzeniem publicznym.

Msza pogrzebowa odbędzie się w czwartek na placu Świętego Piotra. Po niej Benedykt XVI zostanie pochowany w Grotach Watykańskich. 

Emerytowany papież zmarł w wieku 95 lat

Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł wczoraj w wieku 95 lat. 

Informacje o pogarszającym się stanie zdrowia emerytowanego biskupa Rzymu pojawiły się w środę przed południem. Franciszek powiedział podczas audiencji generalnej, że 95-letni papież senior jest "bardzo chory".

Joseph Ratzinger swój urząd sprawował od 19 kwietnia 2005 roku do 28 lutego 2013 roku, kiedy złożył rezygnację z posługi biskupa Rzymu i przeszedł na emeryturę. Od tego czasu mieszkał w klasztorze Matter Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.