Nie będzie dymisji sędziów-członków Krajowej Rady Sadownictwa, sprzeciwiających się przepisom nowej ustawy o KRS. Kilka dni temu dymisję złożył szef Rady Dariusz Zawistowski - w proteście przeciw ustawie niezgodnej jego zdaniem z konstytucją. Jak nieoficjalnie ustalił reporter RMF FM, żaden z 15 zasiadających w Radzie sędziów nie ma jednak zamiaru rezygnować - mimo że też są ustawie przeciwni.

Zdaniem sędziów, urzędując do czasu powołania następców, obecni członkowie KRS nadal reprezentują sędziów, a nie polityków, jak Rada, która ich zastąpi. Ich kadencja i tak zakończy się w kwietniu z mocy ustawy, nawet bez wyboru nowej Rady już przez posłów.

Sędziowie postanowili trwać w KRS także dlatego, że składając rezygnacje, traciliby możliwość zaskarżenia w przyszłości przerwania swojej kadencji - co ich zdaniem jest niezgodne z konstytucją.

Sędziowie pamiętają, że kilka lat temu podobną sprawę przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości wygrał były szef Sądu Najwyższego Węgier, którego kadencję skrócono nie zwykłą ustawą, jak w Polsce, ale podczas reformy konstytucyjnej. Żaden z sędziów obecnej KRS wprost podobnej skargi nie zapowiada. Składanie rezygnacji pozbawiałoby ich jednak takiej możliwości, a tę niektórzy z nich woleliby zachować.

(mpw)