Są szanse na skuteczniejszą walkę z groźnym szczepem bakterii EHEC. Naukowcy z firmy BGI i Uniwersytetu w Hamburgu opublikowali pierwszą kompletną mapę genetyczną tych drobnoustrojów. Na jej podstawie łatwiej można będzie ustalić, skąd wzięła się wyjątkowa zjadliwość bakterii i dlaczego jest tak odporna na leki.

Bakteria E.coli O104:H4 ma jeden chromosom i trzy plazmidy. Udało się zidentyfikować na nich geny, które mogą odpowiadać za to, że jest tak groźna. Naukowcy stwierdzili, że geny kodujące toksynę Shiga, odpowiedzialną za zespół hemolityczno-mocznicowy u pacjentów, trafiły do genomu bakterii przez wirusy. Taki horyzontalny transfer genów doprowadził też do jej odporności na leki.

Potwierdza się, że nie mamy do czynienia z zupełnie nową bakterią, można ją raczej uważać za swoistą hybrydę. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dane na temat genomu tej bakterii zostały natychmiast upublicznione. Dzięki temu wiele instytutów naukowych może od razu przystąpić do szukania skuteczniejszych metod jej zwalczania.