6 grudnia, w dniu premiery audiobooka - mikołajkowego prezentu dla najmłodszych od RMF FM - w teatrze Groteska w Krakowie w samo południe odbędzie się wyjątkowe przedstawienie: "Trzy świnki" na motywach baśni braci Grimm. Aktorzy zagrają specjalnie dla słuchaczy RMF FM! Relację z tego wydarzenia będziecie mogli śledzić na żywo w internecie. Na naszej stronie!

6 grudnia, w dniu premiery audiobooka - mikołajkowego prezentu dla najmłodszych od RMF FM - w teatrze Groteska w Krakowie w samo południe odbędzie się wyjątkowe przedstawienie: "Trzy świnki" na motywach baśni braci Grimm. Aktorzy zagrają specjalnie dla słuchaczy RMF FM! Relację z tego wydarzenia będziecie mogli śledzić na żywo w internecie. Na naszej stronie!
Trzy świnki w teatrez Groteska /RMF FM

"Trzy świnki" to powieść o trzech siostrach, które nieświadome niebezpieczeństw wyruszają w drogę, by szukać swego miejsca w świecie. Tylko jedna z nich postanawia - zgodnie z radą Mamy wybudować dla siebie domek. Wkrótce pojawia się zły Wilk, który podstępem chce zjeść Świnki. Wtedy okazuje się, że opieszałe świnki będą musiały ponieść konsekwencje swojego lenistwa...

To jest bajka, która opowiada o niezwykle ważnym momencie w życiu każdego z nas. My też kiedyś - czy chcemy tego czy nie - byliśmy w momencie, w którym podejmowaliśmy decyzje o opuszczeniu domu rodzinnego, o oderwaniu się od rodziców - opowiada autor adaptacji Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska. Każdy człowiek to przeżywa, i doświadcza. To jest, powiedziałbym, jedno z fundamentalnych doświadczeń każdego z nas.

I dlatego - jak zaznacza w rozmowie z nami - w dzisiejszym świecie szaleństw warto przypomnieć i opowiedzieć dzieciom tę historię. Uświadomić im, że stają przed niezwykle ważnym momentem w swoim życiu. Trzeba je przygotować do tego, że trzeba będzie kiedyś dorosnąć i stać się samodzielnym. Trzy świnki uczą, że wszystkie decyzje należy podejmować z rozwagą, bo każdy wybór niesie za sobą konsekwencje - dodaje.

Grimmowie stworzyli schemat fabularny, narracyjny, a ja wypełniłem go swoimi sensami i treściami. Dodałem bohaterom, czyli przede wszystkim trzem tytułowym świnkom, cechy charakteru, czyniąc z nich osobowości. Bo to wydawało mi się kluczowe  dla najskuteczniejszego przybliżenia tej historii dzieciom. Starałem się maksymalnie zróżnicować i pokazać trzy różne postawy wobec życia i świata. Wobec problemu dorastania i wchodzenia w odpowiedzialność - opowiada.

Cytat

w dzisiejszym świecie szaleństw warto przypomnieć i opowiedzieć dzieciom tę historię. Uświadomić im, że stają przed niezwykle ważnym momentem w swoim życiu. Trzeba je przygotować do tego, że trzeba będzie kiedyś dorosnąć i stać się samodzielnym.

Trzy świnki - mikołajkowy prezent dla najmłodszych od RMF FM

To właśnie adaptacja Adolfa Weltschka baśni braci Grimm stała się podstawą scenariusza do naszego audiobooka - mikołajowego prezentu dla najmłodszych. Premiera bajki 6 grudnia. Tego dnia będziecie mogli całe słuchowisko pobrać z naszych stron w Internecie. Audiobook będzie dostępny do końca miesiąca.

W dniu Świętego Mikołaja uruchomimy także specjalny serwis radiowy w RMF On. A w samo południe na deskach teatru Groteska odbędzie się wyjątkowy spektakl. Jeśli nie uda się Wam otrzymać zaproszeń na to przedstawienie, nic straconego. Całe widowisko będziecie mogli zobaczyć w internecie. O godz. 12 uruchomimy streaming na RMF24, gdzie na żywo będziecie mogli obejrzeć spektakl. Koniecznie bądźcie z nami - zarezerwujcie sobie co najmniej dwie godziny w najbliższą niedzielę. Zróbcie dzieciom niespodziankę i wybierzcie się z nimi w wirtualną podróż do Krakowa i teatru Groteska. Gwarantujemy świetną zabawę!

6 grudnia reporterzy RMF FM rozdadzą płyty z bajką dzieciom, które dzień Świętego Mikołaja będą musiały spędzić w szpitalu. Mamy nadzieję, że uda nam się choć na chwilę przywrócić uśmiech na twarzach najmłodszych.