Witold Literacki został wybrany na pełniącego obowiązki prezesa zarządu Orlenu. Decyzję w tej sprawie podjęła rada nadzorcza koncernu.

Jak poinformowało w godzinach wieczornych biuro prasowe Orlenu, minister aktywów państwowych powołał z dniem 6 lutego 2024 r. Witolda Literackiego do zarządu spółki. W komunikacie przekazano również, że rada nadzorcza podczas dzisiejszego posiedzenia powołała go na funkcję pełniącego obowiązki prezesa zarządu Orlen.

Podano, że na tym samym posiedzeniu z obecnego składu rady nadzorczej do zarządu Orlenu - na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, do czasu powołania członków zarządu - oddelegowani zostali Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Sójka oraz Tomasz Zieliński. Docelowo nowy zarząd Orlenu ma zostać wyłoniony w drodze konkursu. 

Biuro prasowe przekazało, że szczegółowe warunki stawiane kandydatkom i kandydatom na prezesa, wiceprezesów i członków zarządu rada nadzorcza opublikuje na stronie internetowej orlen.pl w dniu 14 lutego 2024 roku.

Nowy skład zarządu Orlenu

Od środy, 7 lutego zarząd Orlenu będzie pracować w składzie:

Witold Literacki - pełniący obowiązki prezesa;

  • Kazimierz Mordaszewski - członek rady nadzorczej delegowany do czasowego wykonywania czynności członka zarządu;
  • Tomasz Sójka - członek rady nadzorczej delegowany do czasowego wykonywania czynności członka zarządu;
  • Józef Węgrecki - członek zarządu;
  • Tomasz Zieliński - członek rady nadzorczej delegowany do czasowego wykonywania czynności członka zarządu.

Wcześniej rada nadzorcza Orlenu odwołała ze składu zarządu Adama Buraka, Krzysztofa Nowickiego, Roberta Perkowskiego, Piotra Sabata i Iwonę Waksmundzką-Olejniczak.

Kim jest Witold Literacki?

Jak podało biuro prasowe Orlenu, "Witold Literacki jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Nauk Społecznych, który ukończył w 1994 roku oraz MBA w Lubelskiej Szkole Biznesu przy współpracy z University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii w 2006 roku". 

"Ekspert w dziedzinie finansów i podatków. Od wielu lat związany zawodowo z branżą paliwowo-energetyczną. Doświadczenie menadżerskie zdobywał zarówno w firmach zagranicznych, jak i polskich, w tym w PKN Orlen" - poinformowała spółka.

Orlen podał, że Literacki w latach 2022-2023 pełnił funkcję dyrektora finansowego w PERN SA. Wcześniej w latach 2020-2022 był zatrudniony jako dyrektor finansowy w Warszawskich Zakładach Mechanicznych PZL-WZM. W latach 2008-2020 był natomiast dyrektorem biura podatków w PKN Orlen.