Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu powołało we wtorek nową radę nadzorczą spółki. Wcześniej walne odwołało członków poprzedniej i ustaliło liczbę członków rady na 10. Przewodniczącym nowej rady został Wojciech Popiołek. Nowy zarząd spółki zostanie wyłoniony w konkursie.

Poza przewodniczącym rady nadzorczej walne powołało zgłoszonych do rady przez Skarb Państwa: Michała Gajdusa, Ewę Gąsiorek, Katarzynę Łobos, Kazimierza Mordaszewskiego, Mikołaja Pietrzaka, Ireneusza Sitarskiego, Tomasza Sójkę i Tomasza Zielińskiego.

Wojciech Popiołek, który we wtorek został odwołany przez ministra aktywów z rady z upływem dnia 6 lutego, został do niej ponownie powołany z dniem 7 lutego. Również z dniem 7 lutego został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Orlenu.

W głosowaniu walne zgromadzenie odwołało cały skład rady nadzorczej: Wojciecha Jasińskiego, Andrzeja Szumańskiego, Annę Wójcik, Barbarę Jarzembowską, Andrzeja Kapałę, Jadwigę Lesisz, Romana Kusza, oraz Annę Sakowicz-Kacz.

Za odwołaniem każdego członka padło ponad 73 proc. głosów.

Budka: Nowy zarząd Orlenu będzie wyłoniony w konkursie

Jak przekazał we wtorek wieczorem w TVN24 minister aktywów państwowych Borys Budka, nowy zarząd Orlenu będzie wyłoniony w konkursie. Do tego czasu w zarządzie będą osoby oddelegowane z rady nadzorczej płockiego koncernu.

Enea już ogłosiła konkurs na członków zarządu. Lada dzień zrobi to Orlen. Tak będzie w kolejnych spółkach, w PGE, Tauronie, to będzie dotyczyło też banków, w których Skarb Państwa ma wpływ na większość - powiedział Budka.

Kiedy odbyło się poprzednie Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu?

Poprzednie NWZ Orlenu odbyło się 22 marca 2023 roku. Skarb Państwa posiadający wtedy 49,9 proc. akcji miał wówczas ponad 66 proc. w ogólnej liczbie głosów na walnym. Procentowy udział akcji, z których oddawano ważne głosy na walnym w kapitale zakładowym wynosił 75,12 proc. NWZ przyjęło wtedy szereg uchwał, zmieniających statut spółki. Oddano za nimi 80-90 proc. głosów. Kilka innych propozycji zmian statutu nie zostało przyjętych, zyskały od 10 do 23 proc. głosów.

Na ostatnim Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Orlenu Skarb Państwa posiadający 49,9 proc. akcji miał ponad 67 proc. w ogólnej liczbie głosów. Za zatwierdzeniem sprawozdania finansowego i absolutorium za 2022 r. dla zarządu oraz jego członków, a także za ustaleniem dywidendy padło niemal 100 proc. głosów.