„Wewnętrzna walka PiS z nepotyzmem przykryła inną partyjną patologię. Parlamentarzyści koalicji masowo dorabiają w ministerstwach” – donosi „Rzeczpospolita”. W efekcie politycy, o których mowa, pobierają pensje w resortach, a równocześnie: poselskie diety.

W ostatnich dniach głośno jest o przyjętej w czasie sobotniego kongresu Prawa i Sprawiedliwości uchwale, która przewiduje, że małżonkowie, dzieci, rodzeństwo i rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek. Uchwała przewiduje jednak wyjątek: zakaz nie obejmuje osób, które zostały "zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło (w ich przypadku - przyp. RMF) do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".

Jak wyjaśniał prezes PiS Jarosław Kaczyński, taką "nadzwyczajną sytuacją życiową" może być choćby decyzja o przeprowadzce rodziny do stolicy po tym, jak jeden z jej członków objął mandat posła lub senatora.

Jak zaznacza "Rzeczpospolita", uchwała sanacyjna PiS "wywołała oburzenie w partii", a "kłótnię" powoduje właśnie uznaniowość w kwestii wyjątków. Decydować ma o nich minister Jacek Sasin, któremu podlegają państwowe spółki.

"Ale czy zakaz obejmie także agencje oraz spółki córki państwowych koncernów?" - zastanawiają się działacze PiS, cytowani przez dziennik, który zauważa równocześnie, że "pajęczyna politycznych karier rozlewa się na dalszą rodzinę i znajomych".

"Rzeczpospolita" donosi ponadto, że "posłowie PiS masowo ‘zaciągają się’ do pracy w rządzie jako wiceministrowie i pełnomocnicy, zachowując przy tym poselski mandat (i dodatkowo do pensji 30 tys. zł rocznej diety)".

Według wyliczeń gazety, w nieco ponad 100-osobowym składzie rządu jest obecnie 56 posłów i trzech senatorów.

"Ten naciągany pomysł, który pozwala na pobieranie rządowej pensji i poselskiej diety, realizowali już poprzednicy, ale na mniejszą skalę" - zaznacza "Rzeczpospolita".

Jak podaje, gabinet Ewy Kopacz miał tylko 16 pełnomocników - w rządzie Mateusza Morawieckiego jest ich ponad 40.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.