W środę Marek Kuchciński zostanie szefem Kancelarii Premiera. Jak ustalili reporterzy RMF FM, tego dnia zaplanowana jest uroczystość w Pałacu Prezydenckim. Były marszałek zostanie jednocześnie ministrem - członkiem Rady Ministrów.

W ubiegłym tygodniu zdecydowano, że Kuchciński obejmie stanowisko w Kancelarii Premiera po dymisji Michała Dworczyka.

Na pytanie, czy dostałem propozycję, potwierdzam: dostałem propozycję. Potwierdzam, że zgodziłem się. Natomiast decyzja należy do premiera i prezydenta - mówił Kuchciński.

Afera sprzed lat

Marek Kuchciński był marszałkiem Sejmu w latach 2015-2019. W 2019 roku na jaw wyszło, że budżet państwa na jego loty służbowe wydał ponad 4 mln zł. Większość odbywała się na trasie Warszawa - Rzeszów, a podczas części z nich marszałkowi towarzyszyła jego rodzina - żona i dzieci.

Kuchciński wkrótce po ujawnieniu afery zrezygnował ze stanowiska marszałka Sejmu. Zastąpiła go Elżbieta Witek. 

Rezygnacja Dworczyka

30 września Michał Dworczyk złożył rezygnację z funkcji szefa kancelarii premiera. Minister poinformował o tym na Twitterze. Od ponad roku Dworczyk był krytykowany m.in. za wycieki z jego prywatnej skrzynki mailowej. Jego dymisji domagali się m.in. partyjni koledzy. 

Dziś złożyłem rezygnację z funkcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dziękuję Prezesowi J. Kaczyńskiemu, Premierowi Morawieckiemu, kierownictwu PiS oraz wszystkim pracownikom KPRM za zaufanie i blisko 5 lat współpracy - napisał na Twitterze.

Opracowanie: