Dariusz Barski jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem na nowego Prokuratura Krajowego – dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM. Stanowisko trzeba uzupełnić po tym, jak we wtorek Sejm wybrał Bogdana Święczkowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Sejm wybrał we wtorek Bogdana Święczkowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Wybór sędziego TK był konieczny, ponieważ 23 lipca 2021 roku upłynęła kadencja sędziego Leona Kieresa - to sędzia, który był ostatnim członkiem sądu wybranym przez większość inną niż PiS-u.

Kandydaturę Święczkowskiego w głosowaniu poparło 233 posłów, przeciw było 219, a od głosu wstrzymało się 2 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 228 głosów. 

W związku z wyborem Święczkowskiego na sędziego TK, konieczne jest obsadzenie stanowisko Prokuratora Krajowego.

Poza pochodzącym z Łodzi prokuratorem Barskim na liście potencjalnych kandydatów są też: Elżbieta Pieniążek z Białegostoku (prowadzi sprawę, w której prokuratura wystąpiła o uchylenie immunitetu Marianowi Banasiowi) oraz Michał Ostrowski (obecnie w Departamencie ds. Przestępczości Gospodarczej w Ministerstwie Sprawiedliwości).

Dariusz Barski. Od lat związany ze Zbigniewem Ziobrą


Typowany na faworyta prokurator Barski jest od lat blisko związany ze Zbigniewem Ziobrą.

Zaczynał w łódzkiej prokuraturze, a w 2007 roku, za pierwszych rządów PiS-u, został powołany na stanowisko Prokuratora Krajowego. Funkcję tę pełnił przez 4 miesiące. Po reformie prokuratury w 2010 roku przeszedł w stan spoczynku, ale nadal współpracował z resortem sprawiedliwości, dokładnie z samym Ziobrą - najpierw w roli doradcy ministra sprawiedliwości, potem doradcy prokuratora generalnego

W ramach pracy śledczej Barski prowadził głównie postępowania o charakterze kryminalnym i z zakresu przestępczości gospodarczej, między innymi w sprawie niegospodarności w łódzkim WFOŚiGW.

Prywatnie Dariusz Barski jest miłośnikiem muzyki poważnej, interesuje się sztuką art deco i secesji. 


Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski. Wspólna przeszłość

Potencjalnie przyszłego i ustępującego Prokuratura Krajowego - Barskiego i Święczkowskiego - też łączy wspólna przeszłość. W 2011 roku obaj zostali wybrani z list Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu i obaj odmawiali zrzeczenia się mandatów prokuratorskich. Ówczesny marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna podjął decyzję o pozbawieniu ich funkcji posłów.

Barskiego ze Święczkowskim połączyła również sztuka. Jak donosiła w 2018 roku "Gazeta Wyborcza" w gabinecie Prokuratora Krajowego wisiały kopie obrazów Jana Matejki wykonane przez żonę Barskiego - Gabrielę. Z rejestru umów miało wynikać, że Barska za zlecenie otrzymała 3,5 tysiąca złotych. Prokuratura wówczas zaprzeczała. W komunikacie przekonywała, że kopie obrazów są prywatną własnością Święczkowskiego.

Zgodnie z przepisami Prokuratora Krajowego powołuje premier na wniosek prokuratora generalnego, czyli w tym wypadku ministra Zbigniewa Ziobry.

Opracowanie: