Mateusz Morawiecki byłby najlepszym premierem dla Polski – tak sądzi 27,4 proc. respondentów, którzy wzięli udział w sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Choć poparcie dla aktualnego szefa rządu nieco spadło w porównaniu z ostatnim, marcowym badaniem to jednak nadal zostawia on innych polityków daleko w tyle. Według Polaków, dobrymi kandydatami na premiera byliby również: Rafał Trzaskowski, Donald Tusk, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz. Co ciekawe, większość badanych Polaków (50,7 proc.) nie wie lub nie ma zdania w tym temacie.

Grupę 1000 osób badacze zapytali o to, kto w ich ocenie byłby najlepszym premierem dla Polski. Większość, bo 27,4 proc. respondentów, wskazała na aktualnego szefa rządu - Mateusza Morawieckiego. O 20 punktów procentowych niższy wynik (7,6 proc.) zanotował obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Tuż za nim znalazł się Donald Tusk z wynikiem 5,6 proc. Liczbą wskazań przekraczającą 1 proc. cieszyli się także:

  • Szymon Hołownia (2,5 proc.)
  • Władysław Kosiniak-Kamysz (2,5 proc.)
  • Jarosław Kaczyński (1,3 proc.)

Co ciekawe, większość badanych Polaków (50,7 proc.) nie wie lub nie ma zdania w tym temacie.

Mateusza Morawieckiego, jako najlepszego premiera Polski, najczęściej wybierały osoby mające 30 lat lub więcej.

Osoby w przedziale wiekowym 18-29 są w tej kwestii bardziej podzielenone. Według najmłodszych wyborców, najlepszym premierem byłby Rafał Trzaskowski (19 proc.), drugie miejsce w zestawieniu zajął z kolei Jarosław Kaczyński (11 proc.). W przypadku respondentów w wieku od 30 do 39 lat najwięcej osób wybrało Mateusza Morawieckiego (9 proc.), później znaleźli się Donald Tusk (8 proc.) i Szymon Hołownia (7 proc.), a także Rafał Trzaskowski (4 proc.).

Morawieckiego popierają głównie wyborcy Zjednoczonej Prawicy (54 proc.), ale również i Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz’19 (34 proc.). Rafał Trzaskowski cieszy się największą popularnością wśród osób, które opowiadają się za Lewicą (34 proc.). 

Wyborcy Koalicji Obywatelskiej uważają z kolei Donalda Tuska za najlepszego premiera dla Polski (34 proc.). Obecny prezydent Warszawy znalazł się natomiast na drugim miejscu, notując 17 proc. wskazań.

Trendem spadki

Najnowszy sondaż zestawiliśmy z wynikami badania przeprowadzonego 5 marca. Wnioskami, które wysuwają się na pierwszy plan, są spadki poparcia. Największy odnotował Szymon Hołownia. Trzy miesiące temu za najlepszego premiera uważało go 7 proc (obecnie tylko 2,5 proc.). Poparcie spadło również o ok. 4 punkty procentowe w przypadku premiera Morawieckiego.

Wzrosła za to liczba wskazań Donalda Tuska, jako najlepszego kandydata na szefa rządu. W marcu tę opinię podzieliło 3,8 proc. badanych, co oznacza wzrost w czerwcu o ok. 2 punkty procentowe.

Sondaż przeprowadzono w dniu 19 czerwca metodą CATI, czyli wywiadem telefonicznym.