Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory parlamentarne, to udział w głosowaniu wzięłoby 52,3 proc. respondentów – wynika z analizy wyborców przygotowanej przez United Surveys dla RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej. Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje pozycję lidera z 10-punktową przewagą nad przeciwnikami.

Z analizy wynika, że gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, to w głosowaniu wzięłoby udział 52,3 proc. respondentów, z czego 46,3 proc. odpowiedziało, że "zdecydowanie tak", a 6 proc., że "raczej tak". 45,3 proc. respondentów nie poszłoby głosować.

Większą gotowość do głosowania przedstawiają mężczyźni (54 proc.) niż kobiety (51 proc.). Swój głos do urny wrzuciłoby 55 proc. respondentów z wykształceniem wyższym i 66 proc. respondentów w przedziale wiekowym 60-69 lat.

35,4 proc. respondentów oddałoby swój głos na PiS, a 25 proc. na KO. Poparcie na poziomie 9,5 proc. otrzymałaby Polska 2050. Za nią znalazłaby się Lewica z wynikiem 8,9 proc., a 5,1 proc. głosów otrzymałaby Konfederacja.

Dane to analiza strukturalna wyborców, oparta o dane zagregowane z trzech pomiarów United Surveys na przestrzeni sześciu tygodni.