Przez Polskę przeszedł orkan Eunice. Jak przekazał w sobotę rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski, do godziny 21 strażacy otrzymali ponad 23,5 tys. zgłoszeń w związku z silnym wiatrem. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do czterech. W całej Polsce bez prądu pozostaje ponad pół miliona gospodarstw domowych. Sprawdźcie, co działo się w sobotę w pogodzie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w wyniku przejścia przez Polskę orkanu Eunice uszkodzonych zostało 2600 budynków.

Bilans osób poszkodowanych, według stanu na godz. 21, to cztery ofiary śmiertelne i sześć osób rannych.

Łączna liczba interwencji Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych wyniosła 23 526.

Bez prądu pozostaje 524 103 odbiorców na terenie kraju.

Numer alarmowy 112 już działa, usunięto usterki, które miały wpływ na awarię linii.


22:10


20:49


20:42

Podczas sobotniej konferencji w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda lubelski Lech Sprawka zaapelował do samorządów gminnych o "jak najszybsze składanie wniosków o doraźną pomoc dla właścieli budynków mieszkalnych, które zostały uszkodzone podczas wichury".

To nie wymaga powoływania specjalnych zespołów. Wystarczą pracownicy urzędu gminy odpowiedzialni za szacowanie start, którzy skierują wnioski o doraźną pomoc dla właścicieli uszkodzonych budynków. Dotyczy to pomocy finansowej do sześciu tysięcy złotych - powiedział. Wnioski będziemy realizować w ciągu kilku, kilkunastu godzin, aby jak najszybciej uruchomić pieniądze. Dlatego apeluję do samorządów, aby byli w kontakcie z wydziałem Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego i żeby jak najszybciej tę formę pomocy uruchamiać - podkreślił.

20:33

Największym problemem, z którym się borykamy, są awarie prądu. Na tę chwilę bez prądu pozostaje 924 tys. odbiorców. Najwięcej w woj. mazowieckim - powiedział w sobotę wieczorem wiceszef MSWiA Błażej Poboży.


20:17

Powalone drzewa na warszawskim Mokotowie.


19:49


19:31

Bilans poszkodowanych w wichurach, które dzisiaj przeszły przez Polskę to 4 ofiary śmiertelne i 6 osób rannych.


19:18

Do godz. 18 strażacy otrzymali ponad 23 tys. zgłoszeń związanych z silnym wiatrem, najwięcej na Mazowszu i w Wielkopolsce - przekazał w sobotę rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.


19:09


18:56


18:41

W sobotę od północy do godziny 16.00 w całym kraju, strażacy otrzymali 19 997 zgłoszeń. Najwięcej w woj. mazowieckim -  3676, wielkopolskim - 3302, kujawsko-pomorskim - 2441, zachodniopomorskim - 2381, warmińsko-mazurskim - 1561.

Cztery osoby poniosły śmierć. Do dwóch tragicznych zdarzeń doszło na Mazowszu: w Otwocku, przy ul. Mostowej konar spadł na przechodzącego mężczyznę. W Sulejowie w pow. wołomińskim drzewo przygniotło przechodnia.

18:24

Wiceszef MSWiA: od północy do godz. 16 przyjęto rekordowe 180 tys. zgłoszeń na linię alarmową 112. System spowolnił, późnym wieczorem zacznie działać na nowo.

18:18

18:15

Wiceszef MSWiA: do godz. 16 straż pożarna w całym kraju odnotowała ponad 20 tys. zdarzeń. To rekord, jeśli chodzi o funkcjonowanie Państwowej Straży Pożarnej.

17:34

Blisko pół tysiąca osób w terminalu i setki w samolotach na płycie lotniska w Pyrzowicach pod Katowicami. Wszystko w powodu silnie wiejącego wiatru. Informacje od pasażerów otrzymaliśmy na Gorącą linię w RMF FM.

17:2517:14

Resort spraw wewnętrznych poinformował na Twitterze, że trwa odprawa z wojewodami dotycząca sytuacji pogodowej i skutków wichur. Jak przekazało MSWiA, uczestniczą w niej wiceministrowie Maciej Wąsik, Paweł Szefernaker i Błażej Poboży oraz komendanci główni Policji i Państwowej Straży Pożarnej.


16:48

Silny wiatr zerwał fragment elewacji z budynku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Wskutek wichur w woj. świętokrzyskim uszkodzone zostały także budynki jednej z hal sportowych i przedszkola.

Jak poinformował PAP starszy kapitan Marcin Bajur, oficer prasowy świętokrzyskiej straży pożarnej, w regionie do godziny 15.30 zanotowano 304 zgłoszenia związane z wichurami.

"Większość dotyczyła powalonych drzew. W związku z silnym wiatrem uszkodzonych zostało także 75 budynków mieszkalnych, 14 gospodarczych i 13 użyteczności publicznej" - przekazał st. kpt. Bajur.

16:17

Ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze na obszarze województwa pomorskiego, dotyczące 20 powiatów, wydało w sobotę popołudniu Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Zespół w Gdyni. W porywach wiatr może osiągać prędkość do 90 km/h.

Prawdopodobieństwo tego zjawiska atmosferycznego wynosi 80 procent. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 15.20 do 19. w sobotę.

Silny wiatr dotknie powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, Gdańsk, gdański, Gdynia, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, malborski, nowodworski, pucki, Słupsk, słupski, Sopot, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski.

16:03

Wiatr zerwał bądź uszkodził w sobotę w woj. kujawsko-pomorskim ok. 250 dachów. Zniszczenia dotknęły m.in. Miejskie Schronisko dla Zwierząt w Toruniu, a także ogrodzenie IV liceum w tym mieście.

Na dk 80 w Strzyżawie powalone drzewo blokowało ruch między Toruniem i Bydgoszczą przez ok. dwie godziny. Drzew przewróconych na drogi lokalne czy ścieżki rowerowe strażacy nie są w tym momencie nawet w stanie policzyć.

"Od godziny 7 rano przyjęliśmy już ponad 2300 zgłoszeń o szkodach wyrządzonych przez silne wiatry. Trudno wymienić nawet najważniejsze, bo jest tak wiele. Zerwanych dachów było już ok. 25, a do tego 250 zostało uszkodzonych" - powiedział Jarosław Rębowski, dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

15:41

Droga krajowa nr 80 pomiędzy Toruniem i Bydgoszczą jest już przejezdna. W Strzyżawie (Kujawsko-Pomorskie) przejazd blokowało powalone drzewo. Ruch odbywa się już normalnie.

Odblokowana została główna trasa łącząca dwa największe miasta w regionie.

"W Strzyżawie przejazd blokowało powalone drzewo. Trasa została odblokowana. Ruch odbywa się już normalnie" - poinformował Władysław Kończak z bydgoskiego oddziału GDDKiA.

15:24

Wiatr od zachodu zaczyna słabnąć. Dla województw zachodniej i południowo-zachodniej części kraju IMGW obniżył już stopień ostrzeżeń przed silnym wiatrem z drugiego na pierwszy stopień.  W centralnej i wschodniej części Polski do końca dnia będzie jeszcze silny i dość silny, wiejący ze średnią prędkością od 45 do 60 km/h. Najsilniejszych podmuchów należy oczekiwać na północy kraju. Tam też możliwe są lokalne burze.  W zachodniej części  strefy brzegowej Morza Bałtyckiego w porywach wiatr może osiągać do 100 km/h. Natomiast na pozostałym obszarze, głównie w centrum i  na wschodniej połowie połowie kraju, podmuchy wiatru mogą osiągać do 110 km/h.


15:10

Do końca dnia należy liczyć się z silnymi podmuchami wiatru, choć od zachodu jego siła stopniowo już maleje - powiedział PAP synoptyk IMGW-PIB Michał Ogrodnik. Będzie ciepło. Od 3-4 stopni Celsjusza na południowym wschodzie do 11 stopni na południu kraju.

Jak powiedział Michał Ogrodnik z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, ośrodek niżowy Eunice i towarzyszące mu silne wiatry przesuwa się nad Estonię.

14:57

"Wszyscy widzimy co się dzieje za oknami naszych domów. Przez Polskę przechodzi orkan Eunice, który z ogromną siłą uderza we wszystko, co spotyka na swojej drodze. Apeluję: zostańcie w domach" - napisał w mediach społecznościowych szef rządu.

Zapewnił, że sytuacja jest cały czas monitorowana, właściwe służby działają i pomagają najbardziej poszkodowanym.

"Straż Pożarna interweniowała już ponad 12 tysięcy razy. Niestety dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne. Uszkodzonych zostało ponad 1000 dachów, a bardzo wiele gospodarstw pozbawionych jest prądu. Są też utrudnienia w transporcie, na niektórych odcinkach wstrzymany jest ruch kolejowy. Najtrudniejsza sytuacja jest na północnym zachodzie naszego kraju" - przekazał premier. (PAP)

14:49

W miejscowości Wierzchucino (woj. pomorskie) silny wiatr przewrócił ścianę budynku. Gmina zabezpiecza lokum dla matki i trójki dzieci.

14:42

Prawie 1,5 tys. razy interweniowali strażacy z komendy wojewódzkiej PSP w Olsztynie. Oprócz usuwania drzew z dróg i linii kolejowych pomagali również m.in. w zasilaniu respiratorów.

14:35

Na kojce psów w Miejskim Schronisku dla Zwierząt w Toruniu przewróciło się drzewo.

Kierownik instytucji Agnieszka Szarecka powiedziała PAP, że żadne zwierzę nie ucierpiało w wyniku zdarzenia.

14:20

W kraju bez dostaw prądu jest 1 144 487 odbiorców, najwięcej w województwie wielkopolskim 218 tysięcy - przekazał wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.

Cytat

Najwięcej w woj.: wielkopolskim - 218 tys., lubuskim - 194 tys., mazowieckim -188 tys., kujawsko-pomorskim - 143 tys., zachodniopomorskim - 120 tys., podlaskim - 69 tys.
- napisał w sobotę na Twitterze wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

14:13

W miejscowości Blizna (woj. podkarpackie) uszkodzony został dach na budynku mieszkalnym, a w Nawsiu - na budynku Domu Kultury.

14:10

W Piasecznie (woj. mazowieckie) silny wiatr zerwał dach sklepu jednej z popularnych sieci dyskontów - poinformował mł. bryg. Łukasz Darmofalski z PSP w Piasecznie.

W Górze Kalwarii, również na Mazowszu, wiatr zerwał 1/3 dachu szkoły gastronomicznej. W obu przypadkach na szczęście nikt nie został poszkodowany.

13:59

Silny wiatr zerwał instalację fotowoltaiczną znajdującą się na budynku szpitala psychiatrycznego w Radomiu. Nikomu nic się nie stało - powiedział PAP kpt. Dominik Szymczyk z komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.

Dodał, że dotąd strażacy odebrali 120 zgłoszeń związanych z wietrzną pogodą. W większości dotyczyły one powalonych drzew. 

13:52

Zablokowana jest droga krajowa nr 80 pomiędzy Toruniem i Bydgoszczą. W Strzyżawie (Kujawsko-Pomorskie) przejazd blokuje powalone drzewo. Utrudnienia mogą potrwać ok. dwóch godzin.

13:45

Małopolscy strażacy interweniowali w sobotę w związku z m.in. zerwanym dachem z budynku gospodarczego w Szlachtowej w pow. nowotarskim.

W regionie PSP interweniowała 269 razy w całym województwie.

Rzecznik małopolskiej PSP Sebastian Woźniak poinformował, że najwięcej zgłoszeń związanych z porywistym wiatrem było z Krakowa - 92. Sporo interwencji strażacy mieli także w powiatach oświęcimskim (26) i wadowickim (22), a także w Tarnowie (20). W zdarzeniach tych nikt nie ucierpiał.

Odnotowano jeden zerwany dach z budynku gospodarczego w miejscowości Szlachtowa pow. nowotarskim. W sumie wiatr uszkodził dachy na 19 budynkach w Oświęcimiu, Wadowicach, Wieliczce, Suchej Beskidzkiej, Bochni, Miechowie i Myślenicach.

13:36

PKP PLK przywróciło ruch na trzech liniach kolejowych - poinformował Karol Jakubowski z PKP Polskie Linie Kolejowe. Dodał, że na pięciu liniach usuwane są drzewa z torów i naprawiana sieć trakcyjna.

Karol Jakubowski przekazał, że służby techniczne przywróciły ruch na trasach Miastko - Słupsk - Ustka, Piła - Chojnice i Stargard - Białogard

Cytat

Na liniach Szczecinek - Runowo Pomorskie, Koszalin - Kołobrzeg, Białogard - Kołobrzeg, Chojna - Gryfino oraz Piła - Stargard usuwane są drzewa z torów i naprawiana sieć trakcyjnej
- podkreślił.

13:23

Przewrócone przez wiatr drzewa blokują przejazd drogą krajową nr 91 między Zgierzem i Łęczycą w woj. łódzkim. W Zgierzu podmuch wiatru powalił na jezdnię mur. Wyznaczono objazd przez Rosanów. Na miejscu pracują strażacy, w związku z czym utrudnienie powinno się wkrótce zakończyć.

13:07

Na boisku w Białymstoku zapadł się balon. Do zdarzenia doszło najprawdopodobniej przed meczem kontrolnym Jagiellonia II - Wisła Płock II. Zobaczcie zdjęcia, które otrzymaliśmy na "Gorącą Linię RMF FM":

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.

12:59

Jak ustalił reporter RMF FM Maciej Sztykiel, w całej Polsce bez prądu jest ponad milion, sto tysięcy osób. 

PAP podaje informacje od dostawców energii o liczbie odbiorców bez zasilania:

 • PGE Dystrybucja - stan na godzinę 10:00: 209 tys. (najgorzej jest w rejonie oddziału Białystok, gdzie bez prądu jest 64 tys. odbiorców)
 • Energa-Operator - 172 tys.
 • Enea Operator - 540 tys. odbiorów ("W samej Wielkopolsce bez prądu ok. 160 tys. odbiorców" - informuje Enea)

12:43

Cytat

Drzewo przewróciło się na linię energetyczną, blokując przejazd krajową "77" w Sandomierzu
- poinformował dyżurny Punktu Informacji Drogowej GDDKiA w Kielcach.

Sierżant sztabowy Michał Ordon, oficer prasowy sandomierskiej policji, poinformował PAP, że do zdarzenia doszło w rejonie dworca kolejowego w Sandomierzu. Miejsce zostało zabezpieczone przez policję i straż pożarną. Służby oczekują na przyjazd pogotowia energetycznego.

Policja kieruje na objazd wyznaczony przez parking dworca wzdłuż wyłączonego z ruchu odcinka drogi. Utrudnienia mogą potrwać do godziny 14.

12:38

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Zespół w Gdyni wydało ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze na obszarze województwa pomorskiego, dotyczące 15 powiatów. W porywach wiatr może osiągać prędkość do 100 km/h. Prawdopodobieństwo tego zjawiska atmosferycznego wynosi 80 procent. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 19. 

"Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 100 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Możliwe są burze" - przekazalo gdyńscy meteorolodzy.

Silny wiatr dotknie powiaty: 

 • bytowski, 
 • chojnicki, 
 • człuchowski, 
 • Gdańsk, 
 • gdański, 
 • Gdynia, 
 • kartuski, 
 • kościerski, 
 • kwidzyński, 
 • malborski, 
 • nowodworski, 
 • Sopot, 
 • starogardzki, 
 • sztumski, 
 • tczewski.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia o silnym wietrze dotyczy natomiast powiatów: 

 • lęborskiego, 
 • puckiego, 
 • Słupska, 
 • słupskiego,
 • wejherowskiego.


12:30

Cytat

Około 24 tys. gospodarstw domowych pozostaje bez prądu w województwie świętokrzyskim w związku z awariami linii energetycznych wywołanymi wichurami
- poinformowała PAP Ewa Wiatr z PGE Dystrybucja w Skarżysku-Kamiennej.

Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie skarżyskim.

"Główną przyczyną ograniczeń w dostawach energii są uszkodzenia linii średniego napięcia przez przewracające się na nie drzewa i konary drzew. Nie mamy informacji o trwałych uszkodzeniach słupów energetycznych, co wiązałoby się z długotrwałymi naprawami" - zaznaczyła.

Świętokrzyska straż pożarna interweniowała w sobotę około 120 razy. Oficer dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa powiedział PAP, że najwięcej interwencji zanotowano w powiatach: kieleckim, koneckim, jędrzejowskim i starachowickim.

12:17

W wyniku silnego wiatru w Wyszogrodzie (woj. mazowieckie) przewrócił się samochód dostawczy, prawdopodobnie nikt nie odniósł obrażeń. Zobaczcie nagranie przesłane na "Gorącą Linię RMF FM":

12:06

Jak informuje reporter RMF FM, Kuba Kaługa, do 51 tysięcy wzrosła liczba osób bez prądu w woj. pomorskim.

Najgorzej jest w Starogardzie Gdańskim - 20 tys. odbiorców zostało pozbawionych zasilania. W całym województwie padło około 1000 stacji średniego napięcia.

11:55

W związku z bardzo trudną sytuacja po nocnych wichurach komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak jedzie do do woj. zachodniopomorskiego. W tamten rejon z woj. kujawsko-pomorskiego zostanie przetransportowany kontener paliwowy, który posłuży do tankowania wozów strażackich - poinformował rzecznik PSP.

Wcześniej wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że w związku z sytuacją w zachodniopomorskim Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej zarządził, żeby 40 kadetów ze szkół aspirantów w Poznaniu i Częstochowie pomogli zachodniopomorskim strażakom.

11:42

Tutaj na bieżąco sprawdzisz gdzie wieje najmocniej.

11:40

Z powodu wichur w sobotę w Poznaniu zamknięto Nowe Zoo. W mieście nie działa także ok. 20 sygnalizacji świetlnych. Strażacy usuwają też połamane gałęzie i drzewa z dróg i torowisk.

"Na Dębcu został uszkodzony balon sportowy jednej z akademii, strażacy również tam interweniowali" - podał Wiśniewski. Zapewnił także, że całodobowo sytuację w związku z wichurami monitoruje Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania, służby MPK Poznań Sp. z o.o. i Zarząd Dróg Miejskich.

11:36

Jak poinformował PAP rzecznik gorzowskiego Oddziału Enea Operator Krzysztof Osiński, w sobotę przed godz. 10 z powodu awarii wywołanych przez wichurę w woj. lubuskim bez zasilania było ok. 186 tys. odbiorców, a problemy występowały praktycznie we wszystkich miejscowościach i na liniach każdego napięcia.

W dużej części Zielonej Góry nie ma prądu, strażacy musieli pilnie wesprzeć tamtejszy Szpital Uniwersytecki dowożąc zbiorniki z paliwem do systemu zasilania awaryjnego oraz swoje agregaty prądotwórcze.

Rzecznik Enei dodał, że służby energetyczne starają się jak najszybciej lokalizować i usuwać awarie, ale muszą pracować w trudnych warunkach, gdyż nadal silnie wieje. 

Cytat

Sytuacja jest trudna, a awarii jest bardzo dużo. Prosimy naszych odbiorów o cierpliwość i wyrozumiałość, gdyż naprawy mogą trochę potrwać
- powiedział Osiński.

Rzecznik lubuskiej Państwowej Straży Pożarnej Dariusz Szymura przekazał PAP, że dotychczas nie było osób rannych w wyniki wichury

11:30

Cytat

Nie wchodźcie na żadne falochrony, mola, ostrogi i inne budowle hydrotechniczne
- apeluje Sebastian Kluska, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Jak dodaje, dziś w Łebie ratownicy musieli dziś apelować do rodzin z dziećmi, które z bliska chciały przyjrzeć się żywiołowi

"Rozszalałe morze, 12 w skali Beauforta, stanowi piękny krajobraz i możliwość wykonania niesamowicie pięknych zdjęć, ale to jest sytuacja bardzo niebezpieczna" - przestrzega dyrektor.

11:25

Przez wichurę wciąż ogromne utrudnienia na kolei. Intercity musiało odwołać co najmniej 25 pociągów, wiele innych notuje opóźnienia. I ta lista się wydłuża, a internetowy Portal Pasażera nie wytrzymuje oblężenia.

Trasy z Poznania w kierunku Szczecina i Kołobrzegu są nieprzejezdne. 175 drużyn szybkiego reagowania PLK stara się usunąć zatory

11:23

Dwa przewrócone drzewa w wyniku silnego wiatru zablokowały w sobotę drogę krajową nr 21 między Słupskiem a Miastkiem (Pomorskie). Nikt nie został poszkodowany.

Dyżurny Wojciech Zieliński z Punktu Informacji Drogowej gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że utrudnienie w ruchu może potrwać ok. godziny.

11:15

W kraju bez dostaw prądu jest ok. 194 tys. odbiorców - poinformował wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.

11:10

Niestety w wyniku silnych wiatrów mamy dwie ofiary śmiertelne. W obu przypadkach drzewo przewróciło się na samochód - poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

W pierwszym przypadku przed godz. 9 na drodze krajowej nr 11 w Babim Dworze w powiecie złotowskim (Wielkopolskie) na jadący samochód przewróciło się drzewo. Jedna osoba zmarła, mimo udzielonej jej pomocy medycznej.

Do drugiego śmiertelnego zdarzenia doszło w woj. lubelskim (pow. Bialski), w miejscowości Międzyrzec Podlaski.

W Olsztynie również drzewo spadło na samochód. Osoba jadąca autem została ranna - dodał strażak.

11:00

W całej Polsce obowiązują ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem.

Wydany alert trzeciego stopnia obowiązuje do godzin wieczornych. Obejmuje cały obszar województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz częściowo województwa: lubuskie, wielkopolskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie.

Na pozostałym obszarze kraju do godzin wieczornych w sobotę obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia.

10:47

Ze względów bezpieczeństwa Cmentarz Centralny w Szczecinie został zamknięty. Powodem jest silny wiatr, który powalił drzewa i połamał gałęzie - poinformował w sobotę Zakład Usług Komunalnych.

"Po nocnej wichurze, na Cmentarzu Centralnym, poleciały kolejne gałęzie oraz drzewa. W trosce o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby najbliższych największa polska nekropolia została więc zamknięta do odwołania" - poinformował rzecznik prasowy Zakładu Usług Komunalnych Andrzej Kus.

Jak dodał, "nie udało się jeszcze do końca sprzątnąć po ostatniej wichurze, a już nabroiła kolejny raz". "Po ustaniu wiatru szacowane będą szkody oraz kontynuowane będzie sprzątanie" - zapowiedział.

Wszystkie furtki wejściowe zostały zamknięte, nie ma też wjazdu bramą główną.

10:33

Niestety w wyniku silnych wiatrów zginęły dwie osoby. W obu przypadkach drzewo przewróciło się na samochód - poinformował PAP rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

W pierwszym przypadku w sobotę przed godz. 9 na drodze krajowej nr 11 w Babim Dworze w powiecie złotowskim (Wielkopolskie) na jadący samochód przewróciło się drzewo. Jadąca autem osoba zmarła, mimo udzielonej jej pomocy medycznej.

Do drugiego śmiertelnego zdarzenia doszło w woj. lubelskim (pow. Bialski), w miejscowości Międzyrzec Podlaski. "Na drodze lokalnej, na skutek wiatru drzewo przewróciło się na samochód w wyniku czego jedna osoba zginęła" - podał brygadier Karol Kierzkowski.

10:17

W związku z silnym wiatrem zerwała się lina cumująca statek BSR Dziwnów. Udało się opanować sytuację.

10:02

Jedna osoba zmarła po tym, jak w sobotę rano na drodze krajowej nr 11 w Babim Dworze w powiecie złotowskim (Wielkopolskie) na jadący samochód spadło drzewo - poinformował PAP rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt.

Droga w miejscu zdarzenia jest nieprzejezdna.

Zdarzenie miało miejsce przed godz. 9. Na busa przewróciło się drzewo, jadąca autem osoba zmarła, mimo udzielonej jej pomocy medycznej