Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie najwyższego, trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla trzech powiatów na wschodzie woj. warmińsko-mazurskiego. Według prognoz intensywnych opadów deszczu należy się spodziewać w całej wschodniej części kraju, natomiast na południu ma wiać silny wiatr. Ostatniej doby strażacy zanotowali w całym kraju 730 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i opadów deszczu.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu w woj. warmińsko-mazurskim obowiązuje w powiatach: gołdapskim, oleckim i ełckim. Prognozowana wysokość opadów od 90 mm do 120 mm. Ostrzeżenia meteorologiczne ma prawdopodobieństwo 80 proc.

Zmiana ostrzeżenia została spowodowana wysokimi sumami opadów notowanymi w Gołdapi, gdzie wczoraj od godz. 9 do godz. 20 spadło 68 mm deszczu i spodziewane są dalsze intensywne opady. Według IMGW lokalnie suma opadów może osiągnąć 120 mm.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed opadami obowiązują w sąsiednich powiatach woj. warmińsko-mazurskiego - węgorzewskim, giżyckim i piskim, a pierwszego stopnia w kętrzyńskim, mrągowskim i szczycieńskim.

W woj. podlaskim ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje w całym województwie. Według synoptyków prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym o wysokości opadów od 50 mm do 60 mm.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu IMGW wydał też dla województwa lubelskiego - oprócz powiatów zachodnich i południowych tego województwa. Z kolei w województwie mazowieckim pierwszy stopień ostrzeżenia obowiązuje w powiatach ostrołęckim, ostrowskim, sokołowskim, łosickim i siedleckim oraz w Siedlcach.

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem

Dodatkowo IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w południowych częściach województwa małopolskiego i podkarpackiego. W tym regionie prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, z północnego zachodu.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia dużych strat materialnych oraz zagrożenie zdrowia i życia. Z kolei ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że mogą wystąpić groźne zjawiska meteorologiczne powodujące bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof, a także zagrożenie życia.

Ponad 700 interwencji strażackich

Ostatniej doby strażacy zanotowali w całym kraju 730 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i opadów deszczu - poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Najwięcej wyjazdów strażaków zanotowano w województwach podlaskim - 298, warmińsko-mazurskim - 188 i mazowieckim - 58. Jak zaznaczył bryg. Karol Kierzkowski, w tych zdarzeniach nie było osób rannych.

W województwie warmińsko-mazurskim organizatorzy obozów pod namiotach podjęli decyzję o prewencyjnej ewakuacji trzech obozów, z 67 obecnie działających na terenie województwa, w bezpieczne miejsca - przekazał. Dodał przy tym, że również w woj. mazowieckim jeden obóz został ewakuowany.

Poinformował, że jedna z tych ewakuacji odbywała się przy wsparciu straży pożarnej.

Gdzie pada?