Niż Robin wkracza do Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do mieszkańców południowych regionów Polski ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu. "Drogi mogą być nieprzejezdne" – czytamy w komunikacie.

SMS-y z alertami RCB trafiły do mieszkańców części województw małopolskiego i podkarpackiego.

"Uwaga! Dziś w nocy i jutro (01/02.12) intensywne opady śniegu. Drogi mogą być nieprzejezdne. Zachowaj ostrożność. Śledź komunikaty pogodowe" - tak brzmi treść komunikatu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Ostrzeżenia przed niebezpieczną pogodą wydał także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alerty trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu zaczną obowiązywać od godz. 18 w województwach:

  • małopolskim (powiaty: gorlicki, limanowski, myślenicki, m. Nowy Sącz, nowosądecki, nowotarski, suski i tatrzański);
  • podkarpackim (powiaty: brzozowski, jasielski, m. Krosno, krośnieński, leżajski, łańcucki, przeworski, rzeszowski, m. Rzeszów, sanocki i strzyżowski).

IMGW wydał także ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują one w pasie od Bielska-Białej, przez Kraków, Zamość po Chełm.

Alerty pierwszego stopnia obowiązują w pasie od Wałbrzycha, przez Opole, Częstochowę, Kielce, Lublin po Białą Podlaską. Tam prognozowane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej od 15 do 25 cm.

Pisaliśmy o tym. Przeczytaj o szczegółach:

Jaka będzie pogoda?

Ewa Łapińska, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że w całym kraju zachmurzenie będzie całkowite a miejscami spadnie śnieg, najwięcej na południu i na Wybrzeżu. Na Warmii wystąpią mgły marznące osadzające szadź.

Temperatura maksymalna od -4 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, ok. zera na południu i zachodzie, do 3 nad morzem.

Wiatr będzie słaby, zmienny z przewagą kierunków zachodnich.

Gdzie pada śnieg?

Jaka jest temperatura?

Prognoza pogody na noc

W nocy w całym kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na północy. Tam wystąpią przelotne opady śniegu, a nad morzem deszczu ze śniegiem. Na południu opady śniegu o natężeniu umiarkowanym. 

Na krańcach Małopolski i Podkarpacia będzie padał marznący deszcz powodujący gołoledź. W Bieszczadach intensywne opady śniegu. Suma opadów śniegu na południu kraju wyniesie od 15 do 25 cm.

Temperatura minimalna od -14 stopni Celsjusza w Wielkopolsce, w centrum i na wschodzie od -8 do -5, na południu ok. -3, do 2 stopni na Helu.

Wiatr słaby, północno wschodni i północny.