Część hoteli w Rzymie już nie przyjmuje rezerwacji. Wierni szukają miejsc na uroczystości związane z abdykacją Benedykta XVI. Chcą z bliska obserwować konklawe oraz inaugurację nowego pontyfikatu. Watykan przygotowuje się na napływ turystów. Spodziewani się przede wszystkim Włosi, Niemcy i Francuzi.

Z danych branży hotelarskiej wynika, że na przełomie lutego i marca o ponad sto procent wzrośnie liczba turystów w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Noclegi we włoskiej stolicy zarezerwowało m.in. o 60 procent więcej Niemców niż zwykle. Wierni z ojczyzny papieża chcą się z nim pożegnać po ośmiu latach. Z kolei Francuzów ma być o jedną czwartą więcej niż zazwyczaj. Na razie nie wiadomo jak duża grupa Polaków wybiera sie na watykańskie uroczystości. Papież zapowiedział abdykacje na 28 lutego. Wiele hoteli widząc w tym interes już podniosło ceny.

W samym Rzymie trwa wielka mobilizacja wszystkich służb. Ogromnego napływu wiernych Watykan spodziewa się już przed ostatnim spotkaniem z Benedyktem XVI na modlitwie Anioł Pański na Placu świętego Piotra w najbliższą niedzielę. Kursować będą m.in. dodatkowe autobusy między okolicami Watykanu a najważniejszymi punktami w mieście. Największym wyzwaniem organizacyjnym będzie ostatnia środowa audiencja generalna papieża, w przeddzień jego ustąpienia. Choć termin konklawe nie jest znany, to wszystko wskazuje na to, że rozpocznie się w pierwszej połowie marca. Możliwy termin inauguracji następnego pontyfikatu to 19 marca. Rekordowa liczba pielgrzymów spodziewana jest także w Wielkim Tygodniu i podczas Świąt, gdy uroczystościom przewodniczyć będzie już nowy papież. Władze Rzymu poprosiły rząd Mario Montiego o znalezienie 4,5 miliona euro na sfinansowanie wydatków, związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa wiernym.