Miesiąc i dwanaście dni po wyborach ministrowie nowego rządu ruszają do pracy. Tym razem, nie ma w planach ich oficjalnego wprowadzania na urzędy.

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział reporterowi RMF FM, że poniedziałek, to dla wszystkich ministrów - również tych nowych- normalny dzień pracy. Część z nich już w piątek odwiedziła swoje ministerstwa m.in. nowy szef resortu sprawiedliwości Jarosław Gowin. Kilku zapoznało się z nowym miejscem pracy w weekend.

Kilka minut po godzinie ósmej w resorcie nie było nowego ministra transportu. Jak ustalił reporter RMF FM, w piątek Sławomir Nowak spędził w ministerstwie kilka godzin. Opuścił gabinet ok. 23 i nie wykluczone, że wtedy właśnie poznawał ministerialne korytarze, gabinety oraz niektórych pracowników.

Jak ustalił nasz reporter nowy minister ma dziś w planach spotkanie z wiceministrami odpowiedzialnymi za drogi i kolej oraz z szefem generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Będzie też sprawdzał z kim w resorcie może pracować dalej a komu podziękuje. Zmiany będą na pewno: i te personalne i te związane z wizerunkiem resortu.

Sporo ich już przeżyliśmy - mówią pracownicy obsługi ministerstwa. Za lewicy dostaliśmy nawet skórzane kanapy tu przy wejściu - opowiadają. A minister Pol obiecał nowy telewizor, jednak słowa nie dotrzymał - tłumaczą.

Minister Polaczek codziennie witał wszystkich pracowników, ale tylko na początku. Minister Grabarczyk wytrwał w tym zwyczaju dłużej, ale to za jego kadencji wygodne kanapy zniknęły. O ministrze Nowaku pracownicy resortu mówią: jeszcze go nie znamy.

Z kolei Jarosław Gowin próg budynku swojego ministerstwa przekroczył dokładnie o 7:53.

Nie jest wykluczone, że Gowin liczył się z obecnością dziennikarzy. Skąd te podejrzenia? Był bardzo punktualny. Nie przyjechał ministerialną limuzyną a przyszedł pieszo, bez nakrycia głowy. Może to oznaczać, że był przygotowany na obecność fotoreporterów. Plany na poniedziałek nowego ministra? Spotkanie z byłym ministrem sprawiedliwości Krzysztofem Kwiatkowskim.

Kilka minut przed godz. 9 do Ministerstwa Sportu wkroczyła Joanna Mucha. Oznacza to, że pani minister nie obejrzała fascynującej końcówki spotkania polskich siatkarzy z Serbią. Biało-czerwoni wygrali trzy do jednego w swoim drugim meczu w Japonii, gdzie rozgrywany jest Puchar Świata. Trzy najlepsze ekipy zapewnią sobie awans do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich.

Z czego będziemy rozliczać rząd Donalda Tuska? W expose pojawiły się zapowiedzi trudnych reform: wydłużanie wieku emerytalnego, reforma KRUS, czy podniesienie składki rentowej o 2 procent.

Plany rządu mogą jednak rozbić się o falę protestów. Większość zapowiedzi zmian ma bardzo konkretnych adresatów, którzy od piątku liczą już ile stracą, albo o ile dłużej będą musieli po ich wprowadzeniu pracować.

Zjednoczone siły niezadowolonych mogą skutecznie podkopać nie tylko rządowe sondaże ale i reformatorski zapał. A jeśli nawet nie ugnie się pod nimi sam rząd - to już jego polityczne sejmowe zaplecze może być bardziej uległe i ustawy trafić mogą na silny opór parlamentarny.

Gdy uda się zapanować także i nad nim - na horyzoncie pojawić się może jeszcze jeden problem - Konstytucja. Część rządowych planów - choćby te zmieniające zasady waloryzacji emerytur, czy podniesienie wieku emerytalnego już dziś uznawana jest przez niektórych za naruszanie zasady ochrony praw nabytych.

"Starzy" ministrowie

Stanowisko Imię i nazwisko
Minister finansów Jacek Rostowski
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski
Minister gospodarki Waldemar Pawlak, wicepremier
Minister obrony Tomasz Siemoniak
Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska
Minister rolnictwa Marek Sawicki
Minister kultury Bogdan Zdrojewski
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka

"Nowi" ministrowie

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki
Ministerstwo administracji i cyfryzacji Michał Boni
Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz
Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin
Minister sportu i turystyki Joanna Mucha
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz
Minister transportu Sławomir Nowak
Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski
Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas
Minister środowiska Marcin Korolec