W obchodzony dziś Światowy Dzień Pielęgniarki papież Franciszek podziękował całemu personelowi na świecie za "służbę dla ludzkości". W specjalnym orędziu wyraził uznanie dla poświęcenia i odwagi pielęgniarek oraz pielęgniarzy podczas pandemii koronawirusa. "Jesteście blisko ludzi w kluczowych momentach ich życia, narodzinach i śmierci, chorobach i uzdrowieniach, aby im pomóc przezwyciężyć sytuacje najbardziej traumatyczne. Czasami jesteście blisko nich, gdy umierają, dając pocieszenie i ulgę w ich ostatnich chwilach. Przez to wasze oddanie, należycie do świętych z sąsiedztwa" - podkreślił, zwracając się do wszystkich, którzy mają dziś swoje święto.

"W tym historycznym momencie, naznaczonym światowym kryzysem zdrowia spowodowanym pandemią wirusa Covid-19, na nowo odkryliśmy, że postać pielęgniarki, ale także położnej, ma znaczenie fundamentalne" - napisał Franciszek.

"Codziennie widzimy świadectwo odwagi i poświęcenia pracowników służby zdrowia, zwłaszcza pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy z profesjonalizmem, poświęceniem, poczuciem odpowiedzialności i miłości bliźniego pomagają osobom dotkniętym wirusem, narażając nawet swoje zdrowie" - dodał.

Papież zauważył, że pielęgniarki i pielęgniarze codziennie "doświadczają traumy, jaką powoduje cierpienie w życiu człowieka". Nazwał ich "stróżami i sługami życia", którzy "stosując niezbędne terapie, zaszczepiają odwagę, nadzieję i zaufanie".

"Waszym profesjonalizmem kieruje odpowiedzialność moralna"

“Waszym profesjonalizmem kieruje odpowiedzialność moralna, która nie sprowadza się do wiedzy naukowo-technicznej, ale jest stale oświecana przez ludzką i humanizującą relację z chorym" - napisał Franciszek, zwracając się do pielęgniarzy i pielęgniarek. "Pielęgnując kobiety i mężczyzn, dzieci i starców w każdej fazie ich życia, od narodzin po śmierć, nieustannie słuchacie, nastawieni na to, by zrozumieć, jakie są potrzeby danego chorego w fazie, w jakiej się znajduje" - dodał.

"Jesteście blisko ludzi w kluczowych momentach ich życia, narodzinach i śmierci, chorobach i uzdrowieniach, aby im pomóc przezwyciężyć sytuacje najbardziej traumatyczne. Czasami jesteście blisko nich, gdy umierają, dając pocieszenie i ulgę w ich ostatnich chwilach. Przez to wasze oddanie, należycie do świętych z sąsiedztwa" - podkreślił papież. 

"Apeluję o o inwestowanie w zdrowie jako pierwszorzędne dobro wspólne"

Papież przypomniał, że w wielu krajach pandemia ukazała liczne braki w poziomie opieki zdrowotnej.

"Dlatego apeluję do szefów państw na całym świecie o inwestowanie w zdrowie jako pierwszorzędne dobro wspólne, umacniając placówki i zatrudniając większą liczbę pielęgniarek, aby zapewnić każdemu odpowiednią opiekę, z poszanowaniem godności każdej osoby" - wezwał.

"Pielęgniarze i pielęgniarki, jak również położne, mają prawo i zasługują na to, aby byli bardziej doceniani i lepiej zaangażowanymi w procesy, które wpływają na zdrowie osób i wspólnot" - napisał.