Do 2 tysięcy złotych brutto otrzymali nagrodzeni przez komendanta głównego policji funkcjonariusze za służbę podczas Euro 2012. Łącznie pieniądze trafiły do 300 osób w całej Polsce. Policjanci otrzymują też nagrody od swoich komendantów wojewódzkich.

Nagrody od komendanta głównego trafiły przede wszystkim do policjantów - informuje nasz reporter Krzysztof Zasada. O premie dla nich wnioskowali do szefa policji przełożeni konkretnych funkcjonariuszy. Część z nagród trafiła także do dowódców. W sumie komendant główny przeznaczył od 1200 do 2 tysięcy złotych dla 300 funkcjonariuszy w całym kraju.

Z kolei w komendzie stołecznej jak dotąd gratyfikację finansową za zabezpieczenie Euro 2012 otrzymało prawie 30 policjantów. W garnizonie warszawskim nagrody wynoszą po 1400 złotych brutto. Premie są tak rozdzielane, by nie kumulowały się z nagrodami przyznanymi wcześniej przez MSW.

2 mln złotych dla funkcjonariuszy od MSW

Przypomnijmy, że nagrody za zabezpieczenie Euro przyznał także szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki. Na ten cel MSW przeznaczyło łącznie 2 miliony złotych. Pieniądze trafiły do 610 funkcjonariuszy - głównie do policjantów, ale także Straży Granicznej, straży pożarnej i Biura Ochrony Rządu.

Cichocki przyznawał nagrody w wysokości 3,5 tysiąca złotych oraz 2,5 tysiąca złotych brutto.

Jak podkreślają urzędnicy MSW, pieniądze przyznano za "perfekcyjnie wykonaną robotę podczas zabezpieczania Euro".

Tysiące funkcjonariuszy czuwało nad bezpieczeństwem kibiców

Ze statystyk wynika, że do 29 czerwca o bezpieczeństwo uczestników polskich rozgrywek Euro dbało codziennie średnio 6 240 policjantów i 1 136 strażników miejskich. Ogółem do tego czasu w czasie mistrzostw służbę pełniło ponad 130 tysięcy policjantów, 24 tysiące strażników miejskich i ponad 12,5 tysiąca funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej.

W czasie turnieju zanotowano w sumie 126 naruszeń porządku, a zatrzymano 622 osoby. Przy liczbie 3 milionów 541 tysięcy osób, bawiących się podczas meczów na stadionach i w Strefach Kibica, to zaledwie 0,017 procent.