Nowatorskie plastry przeciwko alergiom opracowali francuscy specjaliści. Mają one okrągłą formę. Przylepiane do skóry stopniowo zmniejszają uczulenie człowieka, np. na niektóre rodzaje żywności.

Pierwszy z tych plastrów o nazwie "Viaskin Peanut"- przeznaczony dla osób cierpiących na szczególnie groźną alergię na orzeszki ziemne i olej arachidowy - ma już niedługo pojawić się w sprzedaży. Specjaliści z laboratorium DBV Technologies podkreślają jednak, że stosujący je uczuleniowcy będą musieli mimo wszystko uzbroić się w cierpliwość, bo rezultaty nie są natychmiastowe.

Wynalazcy podkreślają, że organizm stopniowo przyzwyczaja się do alergenów wyzwalanych przez codziennie przyklejane - np. do ramienia - plastry i powoli przestaje na nie reagować. U dwóch trzecich dzieci uczulonych na fistaszki zaobserwowano np. zanik ciężkich reakcji alergicznych dopiero po terapii trwającej półtora roku.

Następnie kolej ma przyjść na plastry przeciwko uczuleniom na inne substancje spożywcze oraz na roztocze. To one - według naukowców z francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Poszukiwań Medycznych - są odpowiedzialne za ponad dwie trzecie przypadków astmy u dzieci.

(mal)