Kraków był miastem, w którym marszałek nie tylko mieszkał. To pod Wawelem dojrzewała jego myśl polityczna. W Krakowie Józef Piłsudski przygotowywał się razem ze swoimi legionami do wymarszu po wolną Polskę. Dziś 11 listopada Święto Niepodległości.

Józef Piłsudski spędził pod Wawelem w sumie kilkanaście lat. Tam też został pochowany.

Z krakowskich Błoń wyruszyli jego strzelcy a potem Pierwsza Kompania Kadrowa. Po raz pierwszy Józef Piłsudski miał zatrzymać się w Krakowie w 1896 roku przy ulicy Pańskiej, teraz Marii Skłodowskiej-Curie. Mieszkał również na ul. Podzamcze, Topolowej i Szlak. Na rogu alei 3 Maja i ul. Oleandry znajduje się dom imienia marszałka.

Kraków ma też most imienia Piłsudskiego łączący Śródmieście z Podgórzem. Na Błoniach od strony al. Focha znajduje się głaz poświęcony marszałkowi. Z kolei w Parku Jordana znajduje się jego popiersie. Jego imię nosi również stadion Cracovii przy ulicy Kałuży. 

Marszałek został w Krakowie na zawsze. W 1935 roku spoczął w Krypcie św. Leonarda na Wawelu skąd został przeniesiony do Krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Rok później jego serce spoczęło w grobie matki na Wileńszczyźnie na cmentarzu Na Rossie.