Rozkłady jazdy Kolei Śląskich po raz kolejny zostaną zmienione. Warto się z nimi zapoznać przed wyruszeniem jutro do pracy lub szkoły. Zostaną wprowadzone z powodu remontów torowisk. Prace będą prowadzone m.in. na popularnej linii Częstochowa-Katowice-Gliwice.

Część pociągów tej relacji będzie jeździła okrężnymi trasami. Niektóre przez Bytom, a inne przez Zabrze Makoszowy. Objazdy są też poprowadzone przez Sosnowiec Południowy i Mirów.

Po wakacyjnej przerwie od jutra część połączeń zostanie natomiast przywrócona. Pasażerowie będą mogli skorzystać z porannego pociągu relacji Częstochowa-Gliwice oraz popołudniowego Katowice-Częstochowa.

Nowy rozkład nie będzie jednak obowiązywał zbyt długo. Zostanie zmieniony 19 października.

Utrudnienia także w Łódzkiem

Poważne zmiany czekają także pasażerów kolei w Łódzkiem. Od jutra na tory nie wyjedzie sześć pociągów Przewozów Regionalnych, dwanaście będzie miało krótsze trasy, a inne pojadą objazdami lub ominą niektóre stacje.

Na linii kolejowej Łódź Widzew-Zgierz trwają prace przy rewitalizacji. Przebudowane zostanie ponad 12 kilometrów trasy. We wrześniu rozpocznie się z kolei remont wiaduktu kolejowego nad ulicą Telefoniczną w Łodzi. Gdy prace będą zakończone, czas przejazdu ze stacji Łódź Widzew do Zgierza skróci się do 15 minut. Pociągi będą bowiem mogły rozwijać prędkość 100 km/h. Wtedy też znów będą działały przystanki kolejowe Łódź Stoki, Łódź Marysin i Łódź Arturówek, które od wielu lat są zamknięte.

Liczne remonty na Dolnym Śląsku

Inaczej będzie także kursowała część Kolei Dolnośląskich i Przewozów Regionalnych na Dolnym Śląsku. Zmiana rozkładu szczególnie dotknie podróżujących na linii Wrocław-Oleśnica-Grabowno Wielkie-Ostrów Wielkopolski. W związku z remontem jednotorowego odcinka między Grabownem Wielkim a Międzyborzem Sycowskim wprowadzona tam będzie komunikacja zastępcza. Zamiast pociągów pojadą autobusy. W przeciwnym kierunku, czyli do Wrocławia, za niektóre pociągi autobusy będą jeździć w relacji Międzybórz Sycowski-Oleśnica z przesiadką na pociąg do Wrocławia.

(MRod)