Do portfeli Europejczyków od dziś trafiają nowe banknoty o nominale 5 euro, które w przyszłości całkowicie zastąpią te używane obecnie. Nowy banknot od starszej wersji różni się m.in. znakiem wodnym i hologramem, dzięki czemu trudniej go podrobić.

Nowe banknoty są bezpieczniejsze od tych, które po raz pierwszy trafiły do portfeli Europejczyków 10 lat temu. Wykorzystano w nich najnowsze technologie produkcji pieniędzy, co ma lepiej chronić je przed fałszowaniem. Seria nosi nazwę Europa.

Pozostałe nominały będą wymieniane na nowe sukcesywnie, w ciągu najbliższych kilku lat, w kolejności od najniższego do najwyższego nominału. Do jesieni w strefie euro ma być więcej banknotów 5 euro z nowej serii niż ze starej.

Nowością jest umieszczony na walucie znak wodny przedstawiający mitologiczną postać - Europę; stąd nazwa serii. Jej wizerunek pochodzi z liczącej ponad dwa tysiące lat wazy znalezionej w południowych Włoszech, która obecnie znajduje się w paryskim Luwrze.

Błyszczący nominał banknotu umieszczony w lewym dolnym rogu - cyfra "5" będzie zmieniała kolor w zależności od kąta padania światła - od szmaragdowego po ciemnoniebieski.

Co ciekawe, na lewej i prawej krawędzi zostały umieszczone krótkie wypukłe linie, które mają ułatwić identyfikację, szczególnie osobom niedowidzącym.

We wzorze nowych banknotów uwzględniono kraje, które przystąpiły do Unii Europejskiej już po 2002 roku. Słowo "euro" zapisane jest nie tylko alfabetem łacińskim i greckim, ale także cyrylicą.

Banknoty i monety euro weszły do obiegu w 12 państwach członkowskich Unii Europejskiej 1 stycznia 2002 roku. Dziś posługuje się nimi na co dzień ponad 300 mln mieszkańców 17 państw członkowskich: Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Włochy.