Unijne finansowanie żywności dla najuboższych na dotychczasowym poziomie jest zagrożone. Do tej pory Bruksela w ramach specjalnego programu dawała rocznie do podziału pół miliarda euro - Polska dostawała z tego 75 milionów. Prawdziwa walka o nowy unijny budżet na lata 2014-20 jeszcze się nie zaczęła, ale wiadomo już, że na ten cel pieniędzy brakuje - informuje korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.

Europejska Federacja Banków Żywności nie tylko już odrzuciła propozycje cięć, ale wyliczyła, że pieniędzy potrzeba więcej niż obecnie, m.in z powodu kryzysu, czyli ponad 650 mln euro rocznie do podziału.

W walce o zwiększenie budżetu banki mogą liczyć na poparcie Parlamentu Europejskiego. Ale ostateczna batalia rozegra się najwcześniej pod koniec roku między krajami członkowskimi.

Z pewnością Niemcy czy Szwecja, które praktycznie nie korzystają z unijnego programu pomocy żywnościowej dla najuboższych, będą dążyły do jego redukcji. Polska będzie miała natomiast wielkiego sojusznika w Paryżu. Ale wiele będzie zależało od determinacji samego rządu.