Najstarszy ma 87 lat, najmłodsi są w okolicach sześćdziesiątki. O tych ostatnich mówi się chłopcy i dziewczyny. Seniorzy z kilku polskich miast powalczą w sobotę o wygraną w 2. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Seniorów. Organizatorzy przewidzieli pięć dyscyplin: lekkoatletykę, nordic walking, szachy, tenis stołowy i pływanie. W tej ostatniej startuje pani Bogumiła Borecka-Orlewicz. 83-latka mimo dolegliwości związanych z chodzeniem, postanowiła wystartować w wyścigu na 25 metrów stylem dowolnym.

Najintensywniej zaczęłam pływać, kiedy przestałam chodzić. Kolana odmówiły mi posłuszeństwa i postanowiłam pływać. Teraz lekarze postawili mnie na nogi, ale pływanie zostało. Do startu w olimpiadzie zdopingowała mnie moja córka Małgorzata. Powiedziała, że nie ważny jest wynik, ale sam start i ukończenie zawodów - mówi seniorka z małopolskiego Brzeska i dodaje, że cieszy się ze swojej aktywności. Przyznaje, że większość znajomych w jej wieku lub młodszych, woli prowadzić wygodne życie, siedząc w fotelu przed telewizorem.

Całe życie lubiłam ruch i szaleństwo - mówi uśmiechnięta pani Bogumiła. O swoich konkurentkach w wyścigu pływackim na 25 metrów mówi - "te 65-letnie dziewczyny".

Ale olimpiada to nie tylko pływanie. Już w sobotę do Krakowa zjadą seniorzy z kilku polskich miast. O 10:00 na stadionie krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego - uroczyste otwarcie. Później zawodnicy rozjadą się po całym Krakowie, żeby powalczyć o laury w poszczególnych dyscyplinach. Po południu przyjdzie czas na olimpijski piknik, pokaz tańca oraz występy zespołów muzycznych. Na koniec na parkiet wyjdą sami seniorzy.

Plan 2. Ogólnopolskiej Olimpiady Seniorów:

Start: 11:00

- Szachy - Zespół Szkół Budowlanych nr 1, ul. Szablowskiego 1

- Tenis Stołowy - KS Bronowianka, ul. Zarzecze 124A

- Pływanie - Com Com Zone, ul. Ptaszyckiego 6

- Lekka atletyka i nordic walking - AWF, ul. Jana Pawła II 78


(j.)