TomTato - to nowa roślina, która jest zarówno pomidorem, jak i ziemniakiem. Została pokazana w Wielkiej Brytanii przez jedną z firm ogrodniczych.


Roślina została wyhodowana przez pracowników firmy ogrodniczej Thompson & Morgan z Wielkiej Brytanii. TomTato jest efektem techniki zwanej szczepieniem roślin. Powstała dzięki połączeniu pomidora z ziemniakiem. Jej hodowcy zapewniają, że nie jest ona wytworem inżynierii genetycznej.
 
Paul Hansord, dyrektor firmy powiedział, że pierwszy raz wpadł na ten pomysł 15 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Tam zobaczył, jak ktoś - dla żartów - zasadził ziemniaki pod pomidorami.

Nad TomTato pracowaliśmy przez kilka lat, a końcowy wynik jest znacznie lepszy niż kiedykolwiek moglibyśmy się spodziewać. Nasze pomidory są pyszne - lepsze nawet niż te sprzedawane w sklepach. Są słodsze - powiedział Hansord.

Jest jeszcze inna zaleta tej rośliny. Zajmuje ona niewiele miejsca, a dzięki niej mamy aż dwa warzywa. To spora oszczędność ogródka - przekonuje Hansord.

Koszt jednej rośliny to około 75 złotych. Ziemniako-pomidor został przebadany i zakwalifikowany jako bezpieczny.

Szczepienie jest procesem łączenia dwóch różnych roślin, aby utworzyć  jedną. Wymaga to jednak umiejętności i praktyki ogrodniczej.  Szczepienie zazwyczaj odbywa się w obrębie jednego gatunku, ale jak pokazuje brytyjski przykład, jest to także możliwe z różnymi rodzajami roślin.