Takiego samochodu w Polsce jeszcze nie było! Jak mówią organizatorzy targów, na których zostanie zaprezentowany, to zbiór najnowocześniejszych rozwiązań technicznych. Chodzi o elektryczne auto z napędem wodorowym zbudowane przez inżynierów z AGH w Krakowie i firmę RIOT Technologies.

Auto zostało zbudowanie z niezwykle lekkich materiałów kompozytowych. Ma niezależny, innowacyjny, praktycznie bezawaryjny i bezobsługowy napęd na 4 koła. Pod maską znajdziemy 270 koni mechanicznych. Autem można sterować nawet przy pomocy telefonu komórkowego.

Jeśli podniesiemy maskę auta, znajdziemy pod nią jedno wielkie laboratorium badawcze. Tam jest wszystko! Sporo elektroniki, masa przewodów, mnóstwo instalacji wysokiego i niskiego napięcia; silniki elektryczne, które odpowiadają za napędzania tego auta. Mimo że to pionierskie auto prowadzi się bardzo podobnie do tych, które znamy z naszych ulic - mówi Daniel Prusak z Akademii Górniczo-Hutniczej.

To na razie tyle ile można powiedzieć o tym niezwykłym aucie. Na żywo będzie można zobaczyć je pierwszego dnia MOTO SHOW w Krakowie. Oprócz niego w dniach 21-22 maja na miłośników motoryzacji czekają premiery największych samochodowych marek, spotkania z gwiazdami motosportu, pokazy mistrzów kierownicy na specjalnym torze oraz przerobione i starannie wyselekcjonowane samochody z Polski i zagranicy. Wszystko w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków.

(j.)