Jesteś w ciąży? W drugim trymestrze szczególnie uważaj za kierownicą. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z potencjalnych poważnych dla matki i dziecka skutków każdego wypadku. Najnowsze badania kanadyjskich naukowców pokazują jednak, że właśnie w drugim trymestrze ciąży kobiety znacznie częściej niż zwykle takie poważne wypadki drogowe powodują. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "Canadian Medical Association Journal".

Badacze z Uniwersytetu w Toronto przeanalizowali przypadki ponad pół miliona kobiet w ciąży, by sprawdzić, czy zmęczenie, bezsenność, nudności lub zwykłe roztargnienie przyczyniają się do zwiększenia ryzyka, że za kierownicą doprowadzą do poważnego wypadku drogowego. Brano pod uwagę wypadki, po których kobiety wymagały pomocy medycznej.

W ciągu trzech lat przed ciążą kobiety z tej grupy doprowadziły do 6922 wypadków, co średnio dało 177 wypadków na miesiąc. Będąc w drugim trymestrze ciąży doprowadziły do 757 wypadków, co po przeliczeniu dało średnią 252 wypadków na miesiąc. To oznacza, że w środkowym okresie ciąży ryzyko rośnie o 42 procent.

Kobiety w ciąży często obawiają się wpływu takich czynników, jak loty samolotem, nurkowanie czy gorące kąpiele, rzadziej zwracają uwagę na wypadki komunikacyjne, które przynoszą znacznie większe ryzyko - mówi główny autor pracy dr Donald Redelmeier z Uniwersytetu w Toronto. Tymczasem, statystycznie jedna na 50 kobiet w ciąży bierze udział w takim wypadku.

Wyniki tych badań nie są argumentem za tym, by w ciąży nie siadać za kierownicą, powinny jednak skłonić kobiety do tego, by w odmiennym stanie prowadzić ze szczególną koncentracją, minimalizować wszelkie rozpraszające czynności i zapinać pasy. Co ciekawe, jak podkreślają kanadyjscy naukowcy, przeciętnie kobiety w ciąży prowadzą i tak bezpieczniej niż mężczyźni. Skutki wypadku są jednak dla nich i ich dzieci znacznie poważniejsze.