Uważaj przy używaniu akcji "kopiuj" i "wklej" w bankowości elektronicznej. Złośliwe oprogramowanie podmienia w schowku Windows numer skopiowanego konta bankowego i zastępuje go numerem złodzieja - ostrzegają eksperci z CERT Polska. W ten sposób zainfekowanych zostało nawet 3000 użytkowników.

Często użytkownik banku internetowego dokonując opłaty przez internet, kopiuje numer konta odbiorcy (np. stosując komendę "kopiuj" czy skrót klawiaturowy Ctrl+c) i wkleja ten numer w pole odbiorcy przelewu. Mogło się wydawać, że takie rozwiązanie oszczędzało czas (nie trzeba było ręcznie przepisywać długiego numeru konta) i redukuje ryzyko pomyłki. Teraz okazuje się, że można przez nie również stracić pieniądze. Eksperci z CERT znaleźli złośliwe oprogramowanie, które podmienia w schowku oprogramowania Windows (czyli w miejscu, w którym są przechowywane kopiowane dane) numer konta na numer konta złodzieja.

"W ten sposób zostało zainfekowanych ponad 3000 użytkowników. Wirus był zdecydowanie skierowany do polskich użytkowników - numer konta bankowego, używanego do kradzieży środków, był w jednym z polskich banków" - informują przedstawiciele CERT Polska.

Jak podkreślają, za każdym razem kiedy użytkownik skopiuje 26-cyfrowy numer do schowka, jest on podmieniany na inny. Dzieje się tak zarówno wtedy, kiedy jest to liczba pisana bez przerw, jednym ciągiem, jak i wtedy, kiedy co czwarta cyfra oddzielona jest spacją. Złośliwe oprogramowanie podmienia też numer rachunku, jeśli jest skopiowany razem z jakimś tekstem. Podmiana następuje tak, że format skopiowanej liczby się nie zmienia, a więc bez sprawdzania cyfr nie widać różnicy. 

"Pomimo swojej prostoty jest to bardzo efektywny sposób oszukania użytkowników. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie numeru rachunku na stronie, na której potwierdzamy wykonanie przelewu" - zaznaczają eksperci z CERT Polska.

Za każdym razem bądź ostrożny!

CERT Polska przypomina, że powinniśmy uważać za każdym razem kiedy kopiujemy jakikolwiek numer rachunku do schowka. Może się to zdarzyć np. przy kopiowaniu numeru rachunku z faktury, którą chcemy zapłacić, ze strony internetowej aukcji, gdy chcemy zapłacić za zakup przelewem, z wiadomości e-mail zawierającej numer rachunku, na który mamy dokonać wpłaty albo z komunikatora internetowego, gdy ktoś znajomy wysyła nam swój numer konto do dokonania przelewu.

CERT(Computer Emergency Response Team) Polska jest zespołem powołanym do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w Internecie. Działa w strukturach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.