Jeden z najsłynniejszych dietetyków na świecie Pierre Dukan został skreślony z listy francuskich lekarzy - informuje Agencja Prasy Medycznej. Komisja dyscyplinarna francuskiej Naczelnej Izby Lekarskiej stwierdziła, że twórca diety proteinowej popularnej również w Polsce złamał etykę zawodową.

Według przedstawicieli francuskiej Naczelnej Izby Lekarskiej Pierre Dukan stał się biznesmenem, którego działalność nie ma już nic wspólnego z etyką lekarską. Większość swojego czasu poświęca na reklamowanie swojej metody odchudzania. Francuski Kodeks Etyki Lekarskiej zakazuje uprawiania medycyny tak, jakby chodziło o jedną z gałęzi handlu. Wielu francuskich specjalistów sugeruje, że dietetyk bardziej powinien przejmować się naukowymi kontrowersjami, jakie wywołuje jego metoda, zamiast troszczyć się o zyski.

Naukowcy z Uniwersytetu w Grenadzie w Hiszpanii opublikowali ostatnio rezultaty badań z których wynika, że dieta proteinowa może powodować m.in. powstawanie kamieni w nerkach.

Trzy lata temu Pierre Dukan przegrał proces, który wytoczył innemu znanemu francuskiemu dietetykowi. Jean Michel Cohen stwierdził, że dieta proteinowa jest niebezpieczna dla zdrowia. Dukan zaskarżył go do sądu za oszczerstwo. Przegrał jednak sprawę. Drugim powodem skreślenia Dukana z listy francuskich lekarzy był postawiony mu zarzut dyskryminacji osób zmagających się z nadwagą. Komisja dyscyplinarna Naczelnej Izby Lekarzy uznała, że słynny dietetyk dopuścił się takiego czynu, kiedy zaproponował stawianie gorszych stopni otyłym maturzystom. 

Lekarz, czy biznesmen?

Według departamentu Rady Lekarzy w Paryżu tego typu wypowiedzi mogły mieć negatywny wpływ na zdrowie publiczne. Dukan tłumaczył z kolei, że faworyzowanie szczupłych nastolatków mogłoby pomóc w walce z otyłością wśród młodzieży. Przy okazji tej dyskusji specjaliści podkreślali, że problemem równie poważnym co otyłość są przypadki anoreksji wśród młodych ludzi.

Słynny dietetyk odrzuca wszystkie zarzuty pod jego adresem. Tłumaczy, że jego działalność nie łamie zasad etyki lekarskiej, bo nigdy nie zamieszczał we francuskich mediach reklam swoich produktów. Podkreśla, że jedyną reklamą jego diety proteinowej są jego książki, wypowiedzi oraz opinie innych specjalistów i samych pacjentów.

W ramach protestu sam złożył wniosek o wykluczenie go z listy lekarzy aktualizowanej przez Naczelną Izbę Lekarską. Nie wstrzymało to jednak wszczętej przeciwko niemu procedury dyscyplinarnej.

Część komentatorów sugeruje, że powodem skarg na Dukana może być zawiść innych lekarzy, którzy zazdroszczą mu sukcesu. Sprzedał on ponad 10 milionów książek. Noszące jego nazwisko produkty dietetyczne zalewają supermarkety, a jego zyski sięgają, według nadsekwańskich mediów, 100 milionów euro rocznie.

Prezydent Francois Hollande przyznał, że zastosował właśnie dietę Dukana, żeby szybko schudnąć i lepiej wyglądać podczas kampanii przed ostatnimi wyborami prezydenckimi we Francji.