Ekipom ratunkowym wciąż nie udało się dotrzeć do samego centrum tunelu św. Gottharda w Szwajcarii, gdzie wczoraj rozszalał się pożar. Zginęło w nim co najmniej dziesięć osób. Kilkanaście godzin po czołowym zderzeniu dwóch ciężarówek, co doprowadziło do wybuchu pożaru, z tunelu wciąż wydobywały się kłęby ciemnego dymu.

Niepotwierdzone doniesienia mówią, że wysoka temperatura panująca w tunelu sprawiła, że zawaliła się część stropu. Wiele osób znajdujących się w samochodach w tunelu w momencie katastrofy zdołała się wydostać specjalnymi wyjściami ewakuacyjnymi i szybami wentylacyjnymi. Policja obawia się jednak, że w tunelu mogli pozostać ludzie, i że ostateczny bilans ofiar może wzrosnąć. "Po katastrofie w tunelu Mont Blanc przeprowadzono wiele testów i rozmaite analizy. Wszystko zostało dokładnie zbadane. Ten tunel otrzymał jedną z najlepszych not. Poza tym zrobiliśmy co w naszej mocy by był bezpieczny. Jednak można było się spodziewać że pewnego dnia może dojść do takiej tragedii jak ta" - mówił przedstawiciel szwajcarskich władz Adrian Zurfluh. Posłuchaj także relacji Aleksandry Bajki:

Tunel św. Gotharda leży w pobliżu alpejskiej Przełęczy św. Gotharda i łączy miejscowości Goeschenen i Airolo. Składa się z dwóch części: tunelu kolejowego z 1882 roku o dł. 15 km oraz drogowego z 1980 r. o długości 16,9 km. Do 2000 roku był to najdłuższy drogowy tunel na świecie - ten tytuł odebrał tunelowi św. Gotharda otwarty w Norwegii tunel o długości 24,5 km. Ruch w tunelu św. Gotharda wzrósł po marcu 1999 roku, kiedy pożar doprowadził do zamknięcia tunelu pod Mont Blanc. Płonąca ciężarówka zamieniła wtedy ten tunel - łączący Francję i Włochy - w ognistą pułapkę i spowodowała śmierć 39 osób. W zeszłym roku przez tunel św. Gotharda przejechało 1,2 mln ciężarówek. Władze zapowiedziały, że tunel będzie zamknięty co najmniej przez kilka tygodni. Dzięki sprzyjającej pogodzie niektóre pojazdy mogą nadal przejeżdżać Przełęczą św. Gotharda ponad tunelem, ale na zimę drogę tę zamyka się z powodu śniegu. Kolej ogłosiła już zwiększenie liczby połączeń na okolicznych trasach.

Rys. RMF

09:10