Naukowcy na tropie skutecznej metody walki z chorobą wściekłych krów. Badacze z Nowego Jorku informują o pomyślnych wynikach testów szczepionki, która może chronić przed prionami wywołującymi tę chorobę.

Priony to zdeformowane cząsteczki białka, które u zwierząt i ludzi wywołują śmiertelne schorzenia układu nerwowego, na przykład chorobę wściekłych krów, albo chorobę Creutzfelda-Jakoba. Białka te na tyle mało różnią się od prawidłowych, że układ immunologiczny zarażonego organizmu ich nie rozpoznaje i nie zwalcza.

Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku przeprowadzili na myszach testy szczepionki, w której priony były wbudowane w błonę genetycznie zmodyfikowanej bakterii Salmonelli. Szczepionka okazała się na tyle skuteczna, że myszy, które ją otrzymały nie zdradzały objawów choroby nawet po 400 dniach od zarażenia. Zwykle efekty choroby są u nich widoczne po 120 dniach. Naukowcy twierdzą, że stworzenie szczepionki dla człowieka to sprawa odległej przyszłości, ale wykorzystanie jej do masowych szczepień zwierząt pozwoliłoby ograniczyć zagrożenie także u ludzi.