Zdolności echolokacyjne nietoperzy są powszechnie znane. To dzięki nim latające ssaki są w stanie bezpiecznie poruszać się i polować w całkowitych ciemnościach. Naukowcy z Max Planck Institute for Ornithology w Seewiesen zauważyli jednak, że ten zmysł czasem je zawodzi, na przykład wtedy, gdy chcą się... napić.

Badania opisane na łamach "Nature Communications", pokazały, że nietoperze każdą płaską, gładką powierzchnię traktują jako wodę. W warunkach laboratoryjnych okazało się, że nietoperze wielu gatunków ufają temu co słyszą znacznie bardziej, niż każdemu z pozostałych zmysłów i nie zauważają, że mają do czynienia z lustrem, czy drewnianą lub metalową powierzchnią.

Instynkt każe im w związku z tym próbować pić z każdej powierzchni z jaką mają do czynienia. Co więcej, nieudane próby niczego ich nie uczą. Niemieccy badacze piszą, że jeden z nietoperzy, podkasaniec Schreibersa próbował w ciągu 10 minut blisko sto razy. Bezskutecznie. Cóż, nie po raz pierwszy okazuje się, że opieranie się na zaledwie jednym źródle informacji może prowadzić do pomyłek.