Skradzione w majowy weekend w Wiedniu skrzypce Stradivariusa o szacunkowej wartości do 2,5 milionów euro zostały zwrócone przez policję ich użytkownikowi – wirtuozowi Christianowi Altenburgerowi. Skrzypce znaleziono w użytkowanym przez gruzińską grupę przestępczą mieszkaniu. Sprawców kradzieży aresztowano.

Punktem wyjścia śledztwa były posiadane przez policję informacje o wysyłaniu pocztą do Europy Wschodniej paczek z łupami z kradzieży. Władze pocztowe i celne wezwano do zwiększonej czujności, co w ubiegły czwartek zaowocowało przechwyceniem oklejonej taśmą walizki Altenburgera. Wewnątrz znajdowały się między innymi zabrane z jego mieszkania przedmioty.

Na taśmie klejącej znaleziono odcisk palca wciągniętego na listę karanych kandydata do azylu. Jego aktualny adres nie był znany, ale dzięki informacjom ze środowiska bezdomnych policja wiedziała, w jakim rejonie go szukać. W poniedziałek został zidentyfikowany i zatrzymany wraz z innymi członkami gangu.

W trakcie włamania do mieszkania Altenburgera w maju, złodzieje rozpruli aparatem spawalniczym sejf, zabierając z niego Stradivariusa, jeszcze jeden egzemplarz zabytkowych skrzypiec oraz smyczki. Przywłaszczyli sobie również biżuterię, napoje alkoholowe i walizkę muzyka.