Węgierscy naukowcy twierdzą, że w ruinach meczetu w Szigetvar na południu kraju odkryli pierwotny grobowiec sułtana Sulejmana Wspaniałego.

Norbert Pap z uniwersytetu w Peczu ogłosił, że jego ekipa odkryła w ruinach meczetu pochodzącego z czasów Imperium Osmańskiego miejsce pochówku szczątków wielkiego sułtana, Sulejmana Wspaniałego. To sanktuarium w organami wewnętrznymi sułtana, jego kości - zgodnie z historycznymi przekazami - zostały przewiezione do Konstantynopolu, czyli dzisiejszego Stambułu.

Z informacji pochodzących z tamtego okresu wiemy, że sanktuarium wybudowano dokładnie w miejscu, gdzie stał namiot, w którym sułtan dokonał żywota - oświadczył Pap.

Stwierdził, że odkryte ruiny wskazują na to, że była to olbrzymia świątynia wzorowana na tej w świętym mieście muzułmanów Mekce.

Sułtan Sulejman był najdłużej panującym władcą Imperium Osmańskiego. To on wprowadził sułtanat w wiek jego największej świetności. Panował przez 46 lat. Jego armia podbijała Europę, Bliski Wschód i Afrykę Północną, wprowadził w życie wiele reform, był poetą i mecenasem sztuki. Zmarł w 1566 roku w trakcie oblężenie twierdzy Szigetvar.

Jego zgon przez 48 dni ukrywano przed żołnierzami w obawie, że na wieść o śmierci władcy zbiegną z pola jednej z największych bitew epoki.

Po śmierci sułtana jego organy wewnętrzne, w tym serce pochowano w miejscu bitwy, resztę ciała przewieziono do otomańskiej stolicy. Mauzoleum sułtana do dziś można podziwiać na dziedzińcu meczetu Sulejmana w Stambule.  

Syn władcy sułtan Selim II kazał wybudować świątynię w miejscu pierwotnego pochówku. Przez ponad 100 lat budynek stał nietknięty, aż do roku 1692, kiedy to został zrównany z ziemią przez wojska austriackich Habsburgów.  

Ten region do dziś nazywany jest przez Węgrów Turbek. Słowo to pochodzi od otomańskiego “turbe", czyli grobowiec. 


(j.)