Pierwszy w Polsce bank nasienia dla mężczyzn, którzy czekają na leczenie onkologiczne, powstał w Poznaniu. Tamtejsza Klinika Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu Akademii Medycznej dała szansę na ojcostwo mężczyznom, którzy jeszcze nie mają dzieci a choroba może ich na zawsze pozbawić tej możliwości.

Na razie jest to 78 osób, ale lekarze z kliniki nie mają wątpliwości – będzie ich więcej, choćby dlatego, że liczba chorych na traka rośnie. Co prawda przy niektórych chorobach jak rak jąder jest to liczba niewielka – 700 przypadków w roku – za to w większości są to młodzi mężczyźni w wieku około 20 lat, którzy jeszcze nie mają dzieci. Dla nich wiadomość o takim banku jest naprawdę dobrą informacją – będą po prostu mogli być ojcami.

Zanim jednak nasienie zostanie umieszczone w specjalnym pojemniku, w ciekłym azocie, w temperaturze minus 196 stopni Celsjusza musi być przebadane. „Badamy zdolność rozrodczą ich nasienia. Niestety u około 10-15 procent tych młodych ludzi wartość zapładniająca nasienia jest bardzo niska. Wtedy my ich o tym informujemy i takiego nasienia nie możemy mrozić” – powiedział doktor Piotr Jędrzejczak, adiunkt w poznańskiej klinice. Wielu pacjentów po zabiegach chemio- czy radioterapii co prawda nie cierpi na bezpłodność i mogą być ojcami, ale lekarze nie chcą ryzykować. Nie sposób bowiem powiedzieć jak leczenie, które przeszli może wpłynąć na zdrowie ewentualnego potomstwa. Z usług poznańskiego banku nasienia mogą skorzystać pacjenci z całego kraju.

foto Dorota Wiśniewska RMF Poznań

09:40