Polscy specjaliści opracowali specjalną maskę, dzięki której człowiek potrzebuje zaledwie dwóch godzin, żeby się wyspać. Projekt NeuroOn został stworzony przez firmę Intelclinic. Polaków można wspierać na platformie Kickstarter, gdzie trwa zbiórka pieniędzy na wprowadzenie tego produktu na rynek.

Polski wynalazek NeuroOn ma skrócić czas snu nawet do dwóch godzin na dobę. Tajemnica tkwi w formie odpoczynku. Osoba korzystająca z maski będzie zapadała w krótkie, ale bardzo efektywne drzemki rozłożone w trakcie całego dnia. Dzięki temu wystarczą np. cztery drzemki po 30 minut zamiast pełnych ośmiu godzin snu. Twórcy projektu na podstawie swoich badań zapewniają, że przerywany i krótki sen jest tak samo wartościowy dla naszego organizmu, jak spędzenie w łóżku kilku godzin z rzędu.

Jak to działa? Maska na bieżąco zapisuje parametry życiowe. Wynalazek za pomocą czujników monitoruje i zapisuje fale mózgowe, napięcie mięśniowe a także ruch gałek ocznych. Zebrane dane przesyłane są bezprzewodowo do smartfona, który je analizuje. Użytkownik sam decyduje, kiedy chce pójść spać. Jednak specjalna aplikacja na telefonie podpowiada, kiedy jest ku temu najlepszy moment. Maska obudzi nas, kiedy już będziemy odpowiednio wypoczęci.

Ta technika spania, którą umożliwia maska, nazywana jest snem polifazowym. Zaś spanie naturalne - kilka godzin z rzędu, które znamy z codziennego życia, to sen monofazowy.

Sen polifazowy ma kilka odmian, ale w praktyce polega na kilku drzemkach. Nie jest on jednak czymś nieznanym. Jak zapewniają twórcy, korzystali z niego Leonardo Da Vinci czy Napoleon.

Polacy zbierają fundusze na wprowadzenie tego produktu na rynek. Na platformie Kickstarter.com można ich wesprzeć finansowo. Maska będzie kosztowała 250 dolarów. Polski projekt zbiera pozytywne recenzje w zagranicznych mediach.

Twórcy maski to pracownicy polskiej firmy IntelClinic, która specjalizuje się w informatycznych projektach. Nad stworzeniem maski pracowało siedem osób.